Byk kontra niedźwiedź na rynkach wschodzących

RYNKI_WSCHODZACE_8_WM

Na promocyjne zakupy warto udać się do Brazylii. Lepiej natomiast omijać szerokim łukiem Rosję i Turcję. W Polsce może być nudno. I dobrze.

Najbliższe kwartały będą dla gospodarek wschodzących trudne, a ich rynki finansowe pozostaną chwiejne, uważają Paul McNamara, dyrektor inwestycyjny w GAM, oraz Bartosz Pawłowski, zarządzający Finisterre Capital, którzy gościli na konferencji „Inwestowanie na rynkach wschodzących w okresie niskich stóp procentowych”, zorganizowanej przez „Puls Biznesu” i CFA Society Poland.

— Największym zagrożeniem dla rynków wschodzących jest niekorzystny rozwój koniunktury w Europie, a zwłaszcza wybuch deflacji. Znacznie mniejszym problemem byłoby zaostrzenie polityki Fedu. Jedna czy dwie podwyżki stóp nie zrobią krzywdy gospodarkom rozwijającym się — powiedział Paul McNamara.

Wszystko w rękach Fedu

Zdaniem Bartosza Pawłowskiego, sytuacja w tej grupie krajów jest napięta, a coraz częstsze wstrząsy rynkowe mogą zakończyć się niekontrolowanym wybuchem. Planowane na październik zakończenie programów skupu aktywów przez Fed było od dawna zapowiadane, jednak zaostrzenie polityki amerykańskiego banku nie pozostanie bez wpływu na rynek, w szczególności jeżeli do pierwszej podwyżki stóp za oceanem dojdzie już w czerwcu przyszłego roku.

— Rynek jest wrażliwy na to, jak przesuwają się oczekiwania co do podwyżek stóp. Niepokojące jest to, że według oczekiwań rynkowych koszt pieniądza osiągnie szczyt w latach 2017-18, czyli właśnie wtedy, kiedy rządy oraz przedsiębiorstwa z rynków wschodzących będą musiały zrefinansować największą część zadłużenia — przekonuje Bartosz Pawłowski.

Słaby złoty, mocny real

Obaj eksperci zapowiadają, że stopy zwrotu na poszczególnych rynkach mogą się bardzo różnić. Według Bartosza Pawłowskiego nudno będzie na rynkach polskich, co może jednak być dobrą wiadomością dla inwestorów.

— Złoty powinien osłabiać się w kierunku 4,30-4,40 zł za euro. Rentowności obligacji utrzymają się bardzo nisko, dzięki presji deflacyjnej oraz oczekiwaniom na obniżki stóp NBP — uważa zarządzający Finisterre Capital.

Według obu specjalistów nadmierna była przecena aktywów brazylijskich, związana z obawami o rezultaty wyborów prezydenckich. Bartosz Pawłowski radzi kupować reala, brazylijską walutę, według Paula McNamary wyróżniać się powinny tamtejsze obligacje skarbowe. Eksperci zgadzają się, że reformy powinny wesprzeć aktywa indyjskie i meksykańskie. Ich zdaniem, umacniać powinien się ryngit, waluta Malezji, a to dzięki temu, że kraj prowadzi odpowiedzialną politykę fiskalną. Bartosz Pawłowski do listy potencjalnych okazji dodaje Rumunię.

— Kraj cieszy się niską inflacją i długiem publicznym, a tymczasem zaangażowanie globalnych inwestorów na tym rynku nie jest wysokie — zauważa specjalista.

Paul McNamara odradza natomiast inwestowanie w krajach, których gospodarki uzależnione są od cen surowców. Przykładem jest Rosja, która oprócz wpływu przeceny towarów zmaga się ze skutkami sankcji, korupcją i brakiem elastyczności gospodarki. Bartosz Pawłowski obstawia przecenę węgierskiego forinta oraz obligacji znad Balatonu, wskazując na niskie stopy procentowe, duży napływ zagranicznego kapitału w ostatnich kwartałach oraz ryzyko polityczne. Obaj eksperci negatywnie postrzegają także perspektywy aktywów tureckich.

— Polityka tureckiego banku centralnego jest za luźna — zauważa Paul McNamara.

byk

 

Marek Wierciszewski

Marek Wierciszewski

Czytaj także:

Ethicschallenge2018_v03 Ocenie etycznej można i należy poddawać każdą działalność człowieka

Ocenie etycznej można i należy poddawać każdą działalność człowieka. Inwestycje finansowe nie są tu żadnym wyjątkiem – mówi Marcin Pachucki, wiceprzewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. Wywiad z Panem Marcinem Pachuckim,… »

CFAdlaczego_slider08-art Od zrozumienia mechanizmów otaczającego nas świata po wysokie standardy etyczne

Im dłużej zajmuję się finansami, tym większy niedosyt wiedzy z tej dziedziny posiadam — mówi nam Milena Olszewska CFA, ACCA, Ekspert ds. Wycen i Analizy Finansowej w ramach naszej… »

Tomasz-Ochrymowicz_CFAbloguje-01 CFA Institute Research Challenge: Ważny krok w karierze zawodowej młodego człowieka

Z Tomaszem Ochrymowiczem∗, posiadaczem tytułu CFA, rozmawiamy o CFA Institute Research Challenge – konkursie, którego kolejna edycja właśnie wystartowała. „Research Challenge wymaga z pewnością sporego zaangażowania i czasu. Nie można się do… »

Warsaw-center-free-license-CC0_the-future-of-fintech-CFAbloguje Efekt FinTech. Na jakie zmiany powinniśmy się przygotować?

Fot. Skitterphoto (CC0 License; Pexels.com) Na przełomie kilku ostatnich lat FinTech przykuł uwagę całej branży finansowej. Kiedy po raz pierwszy sięgnąłem po tę tematykę dwa lata temu, dyskusja ewoluowała… »

CFAdlaczego_slider06-art Moja praca często wymaga wypracowania autorskich rozwiązań

Do wypełnienia kwestionariusza zaprosiliśmy Marikę Lach, CFA, pracującą w  Ministerstwie Finansów, w Departamencie Długu Publicznego. Najbardziej w finansach fascynuje mnie… To, że jest to bardzo dynamiczna branża. Rynki finansowe wciąż się… »

CFAdlaczego_slider04-art Lubię wpływać na otaczającą mnie rzeczywistość

Piotr Smoleń, CEO & Managing Partner w Data Ventures, CFA charterholder od 2013 roku, wypełnia nasz kwestionariusz.   Najbardziej w finansach fascynuje mnie… Przełożenie liczb i decyzji finansowych na… »

CFAdlaczego_slider02-art Najbardziej u moich kolegów z branży szanuję pasję oraz zasady fair play

Kwestionariusz Prousta w CFA Society Poland? A jednak. Ta popularna na przełomie XIX w. i XX w. słowna gra towarzyska zagościła na łamach największych periodyków na świecie, a najbardziej… »

CFAwomeninfinance_slider04-art Różnorodność wiąże się wyższymi standardami etycznymi

Branża inwestycyjna styka się z problemem braku reprezentacji kobiet w finansach już na samym początku – na uczelniach w kierunku inwestycyjnym zmierzają studenci, nie – studentki, co widać również… »

CFAwomeninfinance_slider02_art-jpg-02 Możemy być dla siebie nawzajem inspiracją

Czy świat biznesu jest już gotowy na kobiety? I czy kobiety chcą zmieniać biznes? A może płeć nie ma w ogóle znaczenia? O budowaniu pewności siebie, poszukiwaniu własnej drogi… »

Znamy zwycięzcę CFA Research Challenge 2016

3 marca na Giełdzie Papierów Wartościowych odbył się finał lokalny międzynarodowego konkursu CFAI Research Challenge. Zwycięzcą tegorocznej edycji jest drużyna reprezentująca Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu. W tym roku 17 drużyn z 14 uczelni… »

Dywersyfikacja lekiem na kapryśny rynek

W otoczeniu podwyższonej zmienności na giełdach i wybuchających co chwilę geopolitycznych ogniskach zapalnych najlepszą receptą na zysk jest zróżnicowanie portfela W otoczeniu podwyższonej zmienności na giełdach i wybuchających co… »

BEZPIECZNA EUROPA: W 2016 r. najbezpieczniejszym miejscem będą europejskie rynki dłużne wspierane przez Europejski Bank Centralny — uważa Bartosz Pawłowski, gość CFA Investment Summit. (fot. Marek Wiśniewski) Następny Lehman będzie w Azji

BEZPIECZNA EUROPA: W 2016 r. najbezpieczniejszym miejscem będą europejskie rynki dłużne wspierane przez Europejski Bank Centralny — uważa Bartosz Pawłowski, gość CFA Investment Summit. (fot. Marek Wiśniewski) Jeżeli na świecie dojdzie… »

CZARNY PR SZKODZI RYNKOWI:

Nad wizerunkiem i perspektywami sektora finansowego zastanawiali się: (od lewej) Andrzej Sławiński, dyrektor Instytutu Ekonomicznego NBP, Wiesław Rozłucki, prezes Rady GPW, Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, Artur Szeski, dyrektor w Fitch Ratings, oraz jako moderator Krzysztof Jajuga, prezes CFA Society Poland.
(fot. Marek Wiśniewski) Czas odkłamać mity o branży finansowej

CZARNY PR SZKODZI RYNKOWI: Nad wizerunkiem i perspektywami sektora finansowego zastanawiali się: (od lewej) Andrzej Sławiński, dyrektor Instytutu Ekonomicznego NBP, Wiesław Rozłucki, prezes Rady GPW, Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków… »

Banki będą mniej rentowne, ale bezpieczniejsze

Wzrost siły przetargowej klientów, bardziej rygorystyczne regulacje, ryzyko wprowadzenia podatku bankowego i niskie stopy procentowe Wzrost siły przetargowej klientów, bardziej rygorystyczne regulacje, ryzyko wprowadzenia podatku bankowego i niskie stopy… »

Zanim coś zrobisz, spytaj mamę – czym jest etyka wg Instytutów CIMA i CFA

15 września w Pałacu Sobańskich odbyło się pierwsze z serii spotkań NetworKings – inicjatywy Instytutu CIMA, specjalizującego się w kształceniu specjalistów ds. rachunkowości zarządczej, i Instytutu CFA, przyznającego międzynarodową… »

Prof. Krzysztof Jajuga, prezes CFA Poland, na temat deregulacji

Ostrożnie podchodziłbym do możliwości otrzymywania tytułu doradcy inwestycyjnego i maklera bez zdawania odpowiednich, zunifikowanych egzaminów. Rodzime uczelnie, których ukończenie miałoby upoważniać do posługiwania się takimi tytułami, prezentują bardzo zróżnicowany… »

2D Boxshot Wizard v1.1 CD Projekt ma jeszcze wiele do udowodnienia

Sukces trzeciej części „Wiedźmina” potwierdza potencjał firmy, który w kursie został już jednak w znacznej części zdyskontowany Akcje spółki, która zasłynęła grą na podstawie powieści Andrzeja Sapkowskiego, to obecnie… »

6 Ways How Bitcoin Will Disrupt Finance Industry

There’s a lot of hype about Bitcoin and Blockchain Technology in recent months. Whereas most of mainstream business threat this technology as virtual currency for geeks or tulip mania… »

CFA Society Poland o projekcie dobrych praktyk spółek giełdowych

CFA Society Poland przekazało w dniu 28 lutego 2015 roku, w odpowiedzi na zapytanie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie,  dokument stanowiący opinię w sprawie projektu nowego zbioru „Dobrych Praktyk… »

11046948_10206241638104666_1769146409115393516_n Młodzi analitycy na tropie Wiedźmina

Studenci z Akademii Leona Koźmińskiego najlepiej przeanalizowali spółkę CD Projekt i wygrali etap krajowych konkursu dla młodych analityków organizowanego przez stowarzyszenie CFA. Kolejny konkurs dla młodych analityków organizowany przez… »

RYNKI_WSCHODZACE_8_WM Byk kontra niedźwiedź na rynkach wschodzących

Na promocyjne zakupy warto udać się do Brazylii. Lepiej natomiast omijać szerokim łukiem Rosję i Turcję. W Polsce może być nudno. I dobrze. Najbliższe kwartały będą dla gospodarek wschodzących… »