Młodzi analitycy na tropie Wiedźmina

11046948_10206241638104666_1769146409115393516_n

Studenci z Akademii Leona Koźmińskiego najlepiej przeanalizowali spółkę CD Projekt i wygrali etap krajowych konkursu dla młodych analityków organizowanego przez stowarzyszenie CFA. Kolejny konkurs dla młodych analityków organizowany przez CFA Institute wkracza w decydującą fazę. W środę najlepsze ekipy studentów spotkały się w budynku warszawskiej giełdy, aby zaprezentować swoje raporty. Wygrał zespół analityków z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, który pokonał Uniwersytety Ekonomiczne z Wrocławia i Katowic. Etap europejski już na początku kwietnia w Amsterdamie, a później finał światowy w Atlancie.

- Po 4 miesiącach ciężkiej pracy chcemy dać sobie kilka dni wolnego na odpoczynek, aby z naładowanymi akumulatorami i świeżym spojrzeniem wrócić do naszej prezentacji. Musimy dopracować niektóre elementy naszego wystąpienia, biorąc pod uwagę fakt, że analitycy w Amsterdamie będą mieli dużo mniejszą wiedzę na temat spółki CD Projekt. W imieniu swoim i całego zespołu gwarantuje, że zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby godnie zaprezentować Polskę, naszą uczelnie oraz spółkę na arenie międzynarodowej, wygrać kolejny etap i polecieć na finał globalny – mówi Kamil Kukiełka z zespołu Koźmińskiego.

Oprócz Kukiełki drużyną tworzą Sonja Baranski, Jan Philip-Pick i Christofer Kosior. Mentorem zespołu z ramienia uczelni jest Paweł Mielcarz. Zwycięzcy studiują na drugim roku studiów magisterskich na kierunku Corporate Finance.

Wiedźmin wzywa

W poprzednich latach młode wilki analityki finansowej badały takie spółki, jak Bogdanka, KGHM i Netia. Tym razem organizatorzy rzucili na warsztat CD Projekt, czyli producenta hitowej gry „Wiedźmin”. Taka analiza to dla wielu młodych analityków sama przyjemność, bo należą do pokolenia, którego umysły rozpalają przygody Geralta z Rivii, głównego bohatera gry.

Polska ma już swoje miejsce na mapie krajów, z których pochodzą najlepsi analitycy finansowi. Dwa lata temu zespół studentów z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu pokonał rywali z całego świata i wygrał cały CFA Research Challenge.

W tym roku zgłosiły się 3-5-osobowe zespoły z najlepszych polskich uczelni, które mają kierunki ekonomiczne. Z zaproszenia skorzystała także uczelnia z Litwy. Organizatorzy wybrali pięć najlepszych raportów, które zostały zaprezentowane podczas finału. Studentów oceniali: Aleksander Mokrzycki, wiceprezes BPH TFI, Rafał Mania, prezes FRAM Management, Marek Sokolnicki z rady nadzorczej Everest Investments, Mirosław Szczepański, wiceprezes GPW, oraz Mariusz Staniszewski, prezes Noble Funds TFI.

W trakcie pracy nad raportami młodzi analitycy mogli też korzystać z rad doświadczonych analityków mentorów, wśród których znalazł się Przemysław Barankiewicz, redaktor naczelny pb.pl i członek zarządu CFA Society Poland.

— Podziwiam studentów, którzy angażują się w ten konkurs, bo to wymaga wielomiesięcznego zaangażowania i gotowości do poszerzania wiedzy — mówi prof. Krzysztof Jajuga, wykładowca z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz prezes CFA Society Poland.

Studenci starają się o wygraną nie tylko dla samej satysfakcji i miłości do zawodu analityka finansowego, jest to dla nich okazja do zaprezentowania analitycznych umiejętności w budynku giełdy przed śmietanką branży.

— Dla pracodawców taki konkurs także jest świetną okazją do tego, żeby poznać utalentowanych młodych ludzi. Tutaj trafiają jedni z najlepszych — twierdzi Monika Grabek.

Zdaniem prof. Krzysztofa Jajugi, dobry analityk powinien mieć wiedzę, praktyczne umiejętności i etyczny kręgosłup, ponieważ na analitykach spoczywa ogromna odpowiedzialność za wystawiane oceny. O tym wszystkim powinien pamiętać każdy posiadacz certyfikatu CFA. CD Projekt potraktował uczestników konkursu poważnie i zaprosił na spotkanie oraz prezentację w siedzibie firmy.

Łukasz Ostruszka

Czytaj także:

Ethicschallenge2018_v03 Ocenie etycznej można i należy poddawać każdą działalność człowieka

Ocenie etycznej można i należy poddawać każdą działalność człowieka. Inwestycje finansowe nie są tu żadnym wyjątkiem – mówi Marcin Pachucki, wiceprzewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. Wywiad z Panem Marcinem Pachuckim,… »

CFAdlaczego_slider08-art Od zrozumienia mechanizmów otaczającego nas świata po wysokie standardy etyczne

Im dłużej zajmuję się finansami, tym większy niedosyt wiedzy z tej dziedziny posiadam — mówi nam Milena Olszewska CFA, ACCA, Ekspert ds. Wycen i Analizy Finansowej w ramach naszej… »

Tomasz-Ochrymowicz_CFAbloguje-01 CFA Institute Research Challenge: Ważny krok w karierze zawodowej młodego człowieka

Z Tomaszem Ochrymowiczem∗, posiadaczem tytułu CFA, rozmawiamy o CFA Institute Research Challenge – konkursie, którego kolejna edycja właśnie wystartowała. „Research Challenge wymaga z pewnością sporego zaangażowania i czasu. Nie można się do… »

Warsaw-center-free-license-CC0_the-future-of-fintech-CFAbloguje Efekt FinTech. Na jakie zmiany powinniśmy się przygotować?

Fot. Skitterphoto (CC0 License; Pexels.com) Na przełomie kilku ostatnich lat FinTech przykuł uwagę całej branży finansowej. Kiedy po raz pierwszy sięgnąłem po tę tematykę dwa lata temu, dyskusja ewoluowała… »

CFAdlaczego_slider06-art Moja praca często wymaga wypracowania autorskich rozwiązań

Do wypełnienia kwestionariusza zaprosiliśmy Marikę Lach, CFA, pracującą w  Ministerstwie Finansów, w Departamencie Długu Publicznego. Najbardziej w finansach fascynuje mnie… To, że jest to bardzo dynamiczna branża. Rynki finansowe wciąż się… »

CFAdlaczego_slider04-art Lubię wpływać na otaczającą mnie rzeczywistość

Piotr Smoleń, CEO & Managing Partner w Data Ventures, CFA charterholder od 2013 roku, wypełnia nasz kwestionariusz.   Najbardziej w finansach fascynuje mnie… Przełożenie liczb i decyzji finansowych na… »

CFAdlaczego_slider02-art Najbardziej u moich kolegów z branży szanuję pasję oraz zasady fair play

Kwestionariusz Prousta w CFA Society Poland? A jednak. Ta popularna na przełomie XIX w. i XX w. słowna gra towarzyska zagościła na łamach największych periodyków na świecie, a najbardziej… »

CFAwomeninfinance_slider04-art Różnorodność wiąże się wyższymi standardami etycznymi

Branża inwestycyjna styka się z problemem braku reprezentacji kobiet w finansach już na samym początku – na uczelniach w kierunku inwestycyjnym zmierzają studenci, nie – studentki, co widać również… »

CFAwomeninfinance_slider02_art-jpg-02 Możemy być dla siebie nawzajem inspiracją

Czy świat biznesu jest już gotowy na kobiety? I czy kobiety chcą zmieniać biznes? A może płeć nie ma w ogóle znaczenia? O budowaniu pewności siebie, poszukiwaniu własnej drogi… »

Znamy zwycięzcę CFA Research Challenge 2016

3 marca na Giełdzie Papierów Wartościowych odbył się finał lokalny międzynarodowego konkursu CFAI Research Challenge. Zwycięzcą tegorocznej edycji jest drużyna reprezentująca Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu. W tym roku 17 drużyn z 14 uczelni… »

Dywersyfikacja lekiem na kapryśny rynek

W otoczeniu podwyższonej zmienności na giełdach i wybuchających co chwilę geopolitycznych ogniskach zapalnych najlepszą receptą na zysk jest zróżnicowanie portfela W otoczeniu podwyższonej zmienności na giełdach i wybuchających co… »

BEZPIECZNA EUROPA: W 2016 r. najbezpieczniejszym miejscem będą europejskie rynki dłużne wspierane przez Europejski Bank Centralny — uważa Bartosz Pawłowski, gość CFA Investment Summit. (fot. Marek Wiśniewski) Następny Lehman będzie w Azji

BEZPIECZNA EUROPA: W 2016 r. najbezpieczniejszym miejscem będą europejskie rynki dłużne wspierane przez Europejski Bank Centralny — uważa Bartosz Pawłowski, gość CFA Investment Summit. (fot. Marek Wiśniewski) Jeżeli na świecie dojdzie… »

CZARNY PR SZKODZI RYNKOWI:

Nad wizerunkiem i perspektywami sektora finansowego zastanawiali się: (od lewej) Andrzej Sławiński, dyrektor Instytutu Ekonomicznego NBP, Wiesław Rozłucki, prezes Rady GPW, Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, Artur Szeski, dyrektor w Fitch Ratings, oraz jako moderator Krzysztof Jajuga, prezes CFA Society Poland.
(fot. Marek Wiśniewski) Czas odkłamać mity o branży finansowej

CZARNY PR SZKODZI RYNKOWI: Nad wizerunkiem i perspektywami sektora finansowego zastanawiali się: (od lewej) Andrzej Sławiński, dyrektor Instytutu Ekonomicznego NBP, Wiesław Rozłucki, prezes Rady GPW, Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków… »

Banki będą mniej rentowne, ale bezpieczniejsze

Wzrost siły przetargowej klientów, bardziej rygorystyczne regulacje, ryzyko wprowadzenia podatku bankowego i niskie stopy procentowe Wzrost siły przetargowej klientów, bardziej rygorystyczne regulacje, ryzyko wprowadzenia podatku bankowego i niskie stopy… »

Zanim coś zrobisz, spytaj mamę – czym jest etyka wg Instytutów CIMA i CFA

15 września w Pałacu Sobańskich odbyło się pierwsze z serii spotkań NetworKings – inicjatywy Instytutu CIMA, specjalizującego się w kształceniu specjalistów ds. rachunkowości zarządczej, i Instytutu CFA, przyznającego międzynarodową… »

Prof. Krzysztof Jajuga, prezes CFA Poland, na temat deregulacji

Ostrożnie podchodziłbym do możliwości otrzymywania tytułu doradcy inwestycyjnego i maklera bez zdawania odpowiednich, zunifikowanych egzaminów. Rodzime uczelnie, których ukończenie miałoby upoważniać do posługiwania się takimi tytułami, prezentują bardzo zróżnicowany… »

2D Boxshot Wizard v1.1 CD Projekt ma jeszcze wiele do udowodnienia

Sukces trzeciej części „Wiedźmina” potwierdza potencjał firmy, który w kursie został już jednak w znacznej części zdyskontowany Akcje spółki, która zasłynęła grą na podstawie powieści Andrzeja Sapkowskiego, to obecnie… »

6 Ways How Bitcoin Will Disrupt Finance Industry

There’s a lot of hype about Bitcoin and Blockchain Technology in recent months. Whereas most of mainstream business threat this technology as virtual currency for geeks or tulip mania… »

CFA Society Poland o projekcie dobrych praktyk spółek giełdowych

CFA Society Poland przekazało w dniu 28 lutego 2015 roku, w odpowiedzi na zapytanie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie,  dokument stanowiący opinię w sprawie projektu nowego zbioru „Dobrych Praktyk… »

11046948_10206241638104666_1769146409115393516_n Młodzi analitycy na tropie Wiedźmina

Studenci z Akademii Leona Koźmińskiego najlepiej przeanalizowali spółkę CD Projekt i wygrali etap krajowych konkursu dla młodych analityków organizowanego przez stowarzyszenie CFA. Kolejny konkurs dla młodych analityków organizowany przez… »

RYNKI_WSCHODZACE_8_WM Byk kontra niedźwiedź na rynkach wschodzących

Na promocyjne zakupy warto udać się do Brazylii. Lepiej natomiast omijać szerokim łukiem Rosję i Turcję. W Polsce może być nudno. I dobrze. Najbliższe kwartały będą dla gospodarek wschodzących… »