Banki będą mniej rentowne, ale bezpieczniejsze

Wzrost siły przetargowej klientów, bardziej rygorystyczne regulacje, ryzyko wprowadzenia podatku bankowego i niskie stopy procentowe

Wzrost siły przetargowej klientów, bardziej rygorystyczne regulacje, ryzyko wprowadzenia podatku bankowego i niskie stopy procentowe — to najważniejsze wyzwania stojące przed sektorem bankowym, uważa Artur Szeski.

Zmiany w polskim sektorze bankowym będą w dużej mierze odzwierciedleniem globalnych tendencji, zapowiada Artur Szeski, dyrektor na region Europy Środkowej w dziale instytucji finansowych polskiego oddziału agencji Fitch Ratings. Po tym jak sektor finansowy dostał się w ogień krytyki za udział w spowodowaniu kryzysu finansowego, rządy zmierzają do poprawienia pozycji konsumentów w relacji z bankami, objęcia działalności bankowej bardziej restrykcyjnymi regulacjami, a często także nowymi podatkami.

Na więcej szczegółów w kwestii restrukturyzacji kredytów frankowych oraz podatków bankowego i od transakcji kapitałowych trzeba będzie poczekać do czasu pierwszych decyzji nowego rządu. Jednak faktem jest uznanie Bankowego Tytułu Egzekucyjnego za niezgodny z konstytucją, a także rosnące wymagania kapitałowe oraz nadchodząca zmiana sposobu obliczania składki na Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

— Wchodzące w życie od 1 stycznia 2016 r. regulacje pozwalające nakładać dodatkowe bufory kapitałowe ponad wymagane minimum regulacyjne mają poprawić zdolność banków do absorbowania potencjalnych strat. Sankcją za niespełnienie wymagań w tym zakresie będzie ograniczenie wypłat dywidendy — ocenia Artur Szeski.

Globalną tendencją jest także naciskanie na banki, by wydłużały strukturę swojego finansowania oraz ograniczały działalność spoza obszaru tradycyjnej bankowości. Nie wszystkie zachodzące i oczekiwane zmiany są w równym stopniu niekorzystne dla sektora. Choć trudno znaleźć pozytywne dla banków strony dodatkowych zasilających budżet podatków, to wyższe wymagania kapitałowe zwiększają bezpieczeństwo systemu finansowego w dłuższym okresie.

— Z punktu widzenia agencji ratingowej zmiany w wymaganiach regulacyjnych są korzystne. Zapewniają utrzymanie wysokiej płynność banków, utrzymanie lub poprawę zdolności do absorpcji strat, poprawiająstrukturę finansowania. Projekty restrukturyzacji ekspozycji banków na kredyty frankowe mogą okazać się kosztowne dla sektora. Trzeba jednak pamiętać o tym, że ten portfel stanowi potencjalne źródło trudnego do kontrolowania ryzyka, które może się zmaterializować w przyszłości — zauważa Artur Szeski.

Mimo korzyści dla stabilności skutkiem zmian będzie jednak spadek rentowności banków. Przyczyni się do tego toksyczna dla wyniku odsetkowego banków kombinacja niskich stóp procentowych i braku wyraźnego przyspieszenia tempa wzrostu gospodarczego. Aby przeciwdziałać spadkowi rentowności, banki będą kontynuować politykę ścisłej kontroli kosztów i kierować się w stronę produktów generujących relatywnie niższe wymogi kapitałowe oraz tych o wyższych marżach. Przykładem ostatnich są kredyty gotówkowe. Niższa rentowność może okazać się niewystarczająca z punktu widzenia akcjonariuszy i wymusić konsolidację. W mniej sprzyjającym otoczeniu trudno będzie się utrzymać bankom uniwersalnym o niewielkiej skali działalności.

— Za 10 lat będziemy mieli do czynienia z sektorem bankowym, który jest mniej rentowny i bardziej skoncentrowany. Zakres usług nie powinien zmienić się znacząco, jednak dzięki rozwojowi technologii i przeobrażeń demograficznych będziemy obserwowali postępujące zmiany w zakresie sposobu dostarczania produktów bankowych i zarządzaniu relacji z klientami — przewiduje Artur Szeski.

Zmiany technologiczne oznaczają ryzyko utraty części biznesu, np. w związku z nowymi sposobami obsługi płatności, jednak polskie banki są w czołówce europejskiej, jeśli chodzi o innowacje. Powinno to ułatwić im wyjście obronną ręką z rewolucji technologicznej.

— Od zmian w dotychczasowym modelu bankowości nie ma odwrotu. W Polsce będą one znacznie mniej odczuwalne niż w przypadku banków o zasięgu globalnym. Jednak kształt sektora ulegnie przekształceniu. Dynamika wzrostu bankowego tortu spadła, wymogi kapitałowe i inne obciążenia się zwiększają — cierpi na tym atrakcyjność sektora z punktu widzenia inwestorów kapitałowych. Zmiany są korzystne z punktu widzenia bezpieczeństwa deponentów i ograniczenia potencjalnych kosztów dla podatnika w przypadku restrukturyzacji lub upadłości banków— zauważa Artur Szeski. ©

Marek Wierciszewski

Marek Wierciszewski

Czytaj także:

Ethicschallenge2018_v03 Ocenie etycznej można i należy poddawać każdą działalność człowieka

Ocenie etycznej można i należy poddawać każdą działalność człowieka. Inwestycje finansowe nie są tu żadnym wyjątkiem – mówi Marcin Pachucki, wiceprzewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. Wywiad z Panem Marcinem Pachuckim,… »

CFAdlaczego_slider08-art Od zrozumienia mechanizmów otaczającego nas świata po wysokie standardy etyczne

Im dłużej zajmuję się finansami, tym większy niedosyt wiedzy z tej dziedziny posiadam — mówi nam Milena Olszewska CFA, ACCA, Ekspert ds. Wycen i Analizy Finansowej w ramach naszej… »

Tomasz-Ochrymowicz_CFAbloguje-01 CFA Institute Research Challenge: Ważny krok w karierze zawodowej młodego człowieka

Z Tomaszem Ochrymowiczem∗, posiadaczem tytułu CFA, rozmawiamy o CFA Institute Research Challenge – konkursie, którego kolejna edycja właśnie wystartowała. „Research Challenge wymaga z pewnością sporego zaangażowania i czasu. Nie można się do… »

Warsaw-center-free-license-CC0_the-future-of-fintech-CFAbloguje Efekt FinTech. Na jakie zmiany powinniśmy się przygotować?

Fot. Skitterphoto (CC0 License; Pexels.com) Na przełomie kilku ostatnich lat FinTech przykuł uwagę całej branży finansowej. Kiedy po raz pierwszy sięgnąłem po tę tematykę dwa lata temu, dyskusja ewoluowała… »

CFAdlaczego_slider06-art Moja praca często wymaga wypracowania autorskich rozwiązań

Do wypełnienia kwestionariusza zaprosiliśmy Marikę Lach, CFA, pracującą w  Ministerstwie Finansów, w Departamencie Długu Publicznego. Najbardziej w finansach fascynuje mnie… To, że jest to bardzo dynamiczna branża. Rynki finansowe wciąż się… »

CFAdlaczego_slider04-art Lubię wpływać na otaczającą mnie rzeczywistość

Piotr Smoleń, CEO & Managing Partner w Data Ventures, CFA charterholder od 2013 roku, wypełnia nasz kwestionariusz.   Najbardziej w finansach fascynuje mnie… Przełożenie liczb i decyzji finansowych na… »

CFAdlaczego_slider02-art Najbardziej u moich kolegów z branży szanuję pasję oraz zasady fair play

Kwestionariusz Prousta w CFA Society Poland? A jednak. Ta popularna na przełomie XIX w. i XX w. słowna gra towarzyska zagościła na łamach największych periodyków na świecie, a najbardziej… »

CFAwomeninfinance_slider04-art Różnorodność wiąże się wyższymi standardami etycznymi

Branża inwestycyjna styka się z problemem braku reprezentacji kobiet w finansach już na samym początku – na uczelniach w kierunku inwestycyjnym zmierzają studenci, nie – studentki, co widać również… »

CFAwomeninfinance_slider02_art-jpg-02 Możemy być dla siebie nawzajem inspiracją

Czy świat biznesu jest już gotowy na kobiety? I czy kobiety chcą zmieniać biznes? A może płeć nie ma w ogóle znaczenia? O budowaniu pewności siebie, poszukiwaniu własnej drogi… »

Znamy zwycięzcę CFA Research Challenge 2016

3 marca na Giełdzie Papierów Wartościowych odbył się finał lokalny międzynarodowego konkursu CFAI Research Challenge. Zwycięzcą tegorocznej edycji jest drużyna reprezentująca Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu. W tym roku 17 drużyn z 14 uczelni… »

Dywersyfikacja lekiem na kapryśny rynek

W otoczeniu podwyższonej zmienności na giełdach i wybuchających co chwilę geopolitycznych ogniskach zapalnych najlepszą receptą na zysk jest zróżnicowanie portfela W otoczeniu podwyższonej zmienności na giełdach i wybuchających co… »

BEZPIECZNA EUROPA: W 2016 r. najbezpieczniejszym miejscem będą europejskie rynki dłużne wspierane przez Europejski Bank Centralny — uważa Bartosz Pawłowski, gość CFA Investment Summit. (fot. Marek Wiśniewski) Następny Lehman będzie w Azji

BEZPIECZNA EUROPA: W 2016 r. najbezpieczniejszym miejscem będą europejskie rynki dłużne wspierane przez Europejski Bank Centralny — uważa Bartosz Pawłowski, gość CFA Investment Summit. (fot. Marek Wiśniewski) Jeżeli na świecie dojdzie… »

CZARNY PR SZKODZI RYNKOWI:

Nad wizerunkiem i perspektywami sektora finansowego zastanawiali się: (od lewej) Andrzej Sławiński, dyrektor Instytutu Ekonomicznego NBP, Wiesław Rozłucki, prezes Rady GPW, Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, Artur Szeski, dyrektor w Fitch Ratings, oraz jako moderator Krzysztof Jajuga, prezes CFA Society Poland.
(fot. Marek Wiśniewski) Czas odkłamać mity o branży finansowej

CZARNY PR SZKODZI RYNKOWI: Nad wizerunkiem i perspektywami sektora finansowego zastanawiali się: (od lewej) Andrzej Sławiński, dyrektor Instytutu Ekonomicznego NBP, Wiesław Rozłucki, prezes Rady GPW, Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków… »

Banki będą mniej rentowne, ale bezpieczniejsze

Wzrost siły przetargowej klientów, bardziej rygorystyczne regulacje, ryzyko wprowadzenia podatku bankowego i niskie stopy procentowe Wzrost siły przetargowej klientów, bardziej rygorystyczne regulacje, ryzyko wprowadzenia podatku bankowego i niskie stopy… »

Zanim coś zrobisz, spytaj mamę – czym jest etyka wg Instytutów CIMA i CFA

15 września w Pałacu Sobańskich odbyło się pierwsze z serii spotkań NetworKings – inicjatywy Instytutu CIMA, specjalizującego się w kształceniu specjalistów ds. rachunkowości zarządczej, i Instytutu CFA, przyznającego międzynarodową… »

Prof. Krzysztof Jajuga, prezes CFA Poland, na temat deregulacji

Ostrożnie podchodziłbym do możliwości otrzymywania tytułu doradcy inwestycyjnego i maklera bez zdawania odpowiednich, zunifikowanych egzaminów. Rodzime uczelnie, których ukończenie miałoby upoważniać do posługiwania się takimi tytułami, prezentują bardzo zróżnicowany… »

2D Boxshot Wizard v1.1 CD Projekt ma jeszcze wiele do udowodnienia

Sukces trzeciej części „Wiedźmina” potwierdza potencjał firmy, który w kursie został już jednak w znacznej części zdyskontowany Akcje spółki, która zasłynęła grą na podstawie powieści Andrzeja Sapkowskiego, to obecnie… »

6 Ways How Bitcoin Will Disrupt Finance Industry

There’s a lot of hype about Bitcoin and Blockchain Technology in recent months. Whereas most of mainstream business threat this technology as virtual currency for geeks or tulip mania… »

CFA Society Poland o projekcie dobrych praktyk spółek giełdowych

CFA Society Poland przekazało w dniu 28 lutego 2015 roku, w odpowiedzi na zapytanie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie,  dokument stanowiący opinię w sprawie projektu nowego zbioru „Dobrych Praktyk… »

11046948_10206241638104666_1769146409115393516_n Młodzi analitycy na tropie Wiedźmina

Studenci z Akademii Leona Koźmińskiego najlepiej przeanalizowali spółkę CD Projekt i wygrali etap krajowych konkursu dla młodych analityków organizowanego przez stowarzyszenie CFA. Kolejny konkurs dla młodych analityków organizowany przez… »

RYNKI_WSCHODZACE_8_WM Byk kontra niedźwiedź na rynkach wschodzących

Na promocyjne zakupy warto udać się do Brazylii. Lepiej natomiast omijać szerokim łukiem Rosję i Turcję. W Polsce może być nudno. I dobrze. Najbliższe kwartały będą dla gospodarek wschodzących… »