Czas odkłamać mity o branży finansowej

CZARNY PR SZKODZI RYNKOWI:

Nad wizerunkiem i perspektywami sektora finansowego zastanawiali się: (od lewej) Andrzej Sławiński, dyrektor Instytutu Ekonomicznego NBP, Wiesław Rozłucki, prezes Rady GPW, Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, Artur Szeski, dyrektor w Fitch Ratings, oraz jako moderator Krzysztof Jajuga, prezes CFA Society Poland.
(fot. Marek Wiśniewski)

CZARNY PR SZKODZI RYNKOWI: Nad wizerunkiem i perspektywami sektora finansowego zastanawiali się: (od lewej) Andrzej Sławiński, dyrektor Instytutu Ekonomicznego NBP, Wiesław Rozłucki, prezes Rady GPW, Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, Artur Szeski, dyrektor w Fitch Ratings, oraz jako moderator Krzysztof Jajuga, prezes CFA Society Poland. (fot. Marek Wiśniewski)

 

Po tym jak zaufanie do sektora finansowego nadszarpnął kryzys, potrzeba nie tylko rygorystycznego egzekwowania branżowych zasad etycznych, ale również stanowczego reagowania, gdy krytyka jest chybiona

Krajowy sektor bankowy ponosi część odpowiedzialności za kłopoty kredytobiorców frankowych, jednak jego roli nie wolno demonizować — taki wniosek płynął z dyskusji na poniedziałkowej konferencji CFA Investment Summit, współorganizowanej przez CFA Society Poland i „Puls Biznesu”. Nad tym, jakie wyzwania rysują się przed branżą, zastanawiali się prezes Rady GPW Wiesław Rozłucki, prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz, dyrektor Instytutu Ekonomicznego NBP Andrzej Sławiński oraz dyrektor w Fitch Ratings Artur Szeski. Najwięcej emocji wzbudziła kwestia czarnego PR wobec branży finansowej. Ze złą prasą środowisko zmaga się od reformy OFE. Pobierane przez fundusze zbyt wysokie opłaty stały się pretekstem do przejęcia ich aktywów, jednak szybko krytyka objęła cały rynek.

— Interes był taki, aby uratować budżet, a rykoszetem dostała giełda. Wywołano demony, a giełda nagle „stała się” kasynem — zauważał Wiesław Rozłucki. Wieloletni prezes GPW przyznawał, że standardy etyczne w branży nie zawsze były ściśle przestrzegane. O tym, że sprzedawcy produktów finansowych potrafili nadużyć zaufania klientów, przypomina krążące jeszcze niedawno powiedzenie, że „wyszedł chłop po mleko, a wrócił z funduszem agresywnym”. Dobrego imienia branży zdecydowanie bronił Krzysztof Pietraszkiewicz, który przypomniał, że sam w 2005 r. wzywał do ograniczenia udzielania kredytów frankowych.

— Wśród polityków i w branży finansowej zwyciężył wówczas pogląd, by wspierać politykę mieszkaniową także tym instrumentem — punktował Krzysztof Pietraszkiewicz. Sprawdziliśmy. W 2006 r. zalecenie Komisji Nadzoru Bankowego (KNB) zaostrzające kryteria udzielania kredytów w walutach obcych ostro krytykował m.in. szef klubu parlamentarnego PiS Przemysław Gosiewski. Jego zdaniem, było ono niekorzystne dla biedniejszych kredytobiorców. Zdaniem parlamentarzysty ówczesnej koalicji rządzącej, nowe przepisy miały spowodować większe zainteresowanie klientów kredytami złotowymi, a wprowadzając rekomendację, KNB kierowała się przede wszystkim interesem korporacyjnym banków. Wśród mitów, które narosły wokół roli banków, znalazł się i taki, że instytucje zarobiły to, co posiadacze kredytów frankowych stracili, zauważał słuchacz dyskusji. O presji na banki, które nie oferowały kredytów frankowych, przypominał Wiesław Rozłucki. Według niego, pojedyncze instytucje, które tego nie robiły, zostały zmuszone do sięgnięcia po nie przez spadające udziały w rynku i presję ze strony akcjonariuszy. — Kto wówczas mógł przewidzieć, że kurs franka z 2 zł dojdzie do 5 zł? Analogicznie można powiedzieć, że teraz nikt nie zajmuje się ryzykiem stopy procentowej, a przecież nie ma gwarancji, że koszt pieniądza pozostanie niski — zauważył Wiesław Rozłucki. Wszyscy paneliści zgodzili się, że mimo panującej niepewności perspektywy polskiej gospodarki na najbliższe 10 lat są pozytywne. W innym panelu Marek Rozkrut, główny ekonomista EY, zauważał, że Polska korzystnie wyróżnia się na tle innych rynków wschodzących. Po wyborach specjalista spodziewa się

pewnego złagodzenia dyscypliny budżetowej, jednak deficyt nie powinien przekraczać równowartości 3 proc. PKB dłużej niż 2-3 lata. Według niego, zagrożona nie jest też niezależność banku centralnego.

— Podlegamy prawu unijnemu, niezależność NBP jest wpisana do konstytucji, a bank jest uważany za jeden z najbardziej niezależnych w Europie — wyliczał Marek Rozkrut. Ostrożnie w swoim wystąpieniu wypowiadał się jednak Simeon Djankov, były ekonomista Banku Światowego oraz minister finansów Bułgarii w latach 2009-13. Specjalista przypomniał, że od kryzysu w strefie euro Europa Środkowa i Wschodnia nie potrafią przyciągać kapitału zagranicznego. Wśród możliwych przyczyn wskazywał ryzyko polityczne, dużą fragmentację rynku przy jednoczesnych niedoborach infrastruktury transportowej oraz preferowanie przez globalnych inwestorów bezpiecznych aktywów.

— Tania siła robocza wkrótce przestanie być atutem naszego regionu, bo pracownicy są mobilni. W ciągu ostatnich lat miejscem, gdzie koszty pracy spadły najbardziej, nie jest Europa Środkowa i Wschodnia, ale Londyn — zauważał Simeon Djankov.

Na powolny wzrost globalnej gospodarki zwracał uwagę w swojej prezentacji Rafał Matulewicz, dyrektor w PKO TFI. Odrobienie kryzysowego spadku PKB zajęło gospodarkom 20 kwartałów, a charakter globalnego ożywienia oddaje skrót WWW — wydłużone, wyboiste i wymiernie słabsze — zauważył specjalista. — Przy starzeniu się społeczeństw oszczędność jest bardziej w cenie niż konsumpcja, a tymczasem pole do ekspansji kredytowej jest ograniczone, bo poziom dźwigni finansowej wśród konsumentów rósł od dwudziestu lat — oceniał Rafał Matulewicz.

Andrew Stotz, prezes A. Stotz Investment Research, wskazywał tymczasem na rosnące korelacje między stopami zwrotu z poszczególnych rynków akcji oraz poszczególnych sektorów. Jak w takiej sytuacji zarządzać ryzykiem? Dobierać do portfela pojedyncze spółki z globalnych rynków, a nie fundusze oparte na całych rynkach czy sektorach gospodarki, radzi Andrew Stotz.

— Korelacja pojedynczych spółek znalazła się poniżej dna sprzed kryzysu. Z dywersyfikacją nie należy także przesadzać. Po przekroczeniu 10 spółek w portfelu oczekiwane stopy zwrotu spadają — zauważał specjalista. ©

Marek Wierciszewski

Marek Wierciszewski

Czytaj także:

Ethicschallenge2018_v03 Ocenie etycznej można i należy poddawać każdą działalność człowieka

Ocenie etycznej można i należy poddawać każdą działalność człowieka. Inwestycje finansowe nie są tu żadnym wyjątkiem – mówi Marcin Pachucki, wiceprzewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. Wywiad z Panem Marcinem Pachuckim,… »

CFAdlaczego_slider08-art Od zrozumienia mechanizmów otaczającego nas świata po wysokie standardy etyczne

Im dłużej zajmuję się finansami, tym większy niedosyt wiedzy z tej dziedziny posiadam — mówi nam Milena Olszewska CFA, ACCA, Ekspert ds. Wycen i Analizy Finansowej w ramach naszej… »

Tomasz-Ochrymowicz_CFAbloguje-01 CFA Institute Research Challenge: Ważny krok w karierze zawodowej młodego człowieka

Z Tomaszem Ochrymowiczem∗, posiadaczem tytułu CFA, rozmawiamy o CFA Institute Research Challenge – konkursie, którego kolejna edycja właśnie wystartowała. „Research Challenge wymaga z pewnością sporego zaangażowania i czasu. Nie można się do… »

Warsaw-center-free-license-CC0_the-future-of-fintech-CFAbloguje Efekt FinTech. Na jakie zmiany powinniśmy się przygotować?

Fot. Skitterphoto (CC0 License; Pexels.com) Na przełomie kilku ostatnich lat FinTech przykuł uwagę całej branży finansowej. Kiedy po raz pierwszy sięgnąłem po tę tematykę dwa lata temu, dyskusja ewoluowała… »

CFAdlaczego_slider06-art Moja praca często wymaga wypracowania autorskich rozwiązań

Do wypełnienia kwestionariusza zaprosiliśmy Marikę Lach, CFA, pracującą w  Ministerstwie Finansów, w Departamencie Długu Publicznego. Najbardziej w finansach fascynuje mnie… To, że jest to bardzo dynamiczna branża. Rynki finansowe wciąż się… »

CFAdlaczego_slider04-art Lubię wpływać na otaczającą mnie rzeczywistość

Piotr Smoleń, CEO & Managing Partner w Data Ventures, CFA charterholder od 2013 roku, wypełnia nasz kwestionariusz.   Najbardziej w finansach fascynuje mnie… Przełożenie liczb i decyzji finansowych na… »

CFAdlaczego_slider02-art Najbardziej u moich kolegów z branży szanuję pasję oraz zasady fair play

Kwestionariusz Prousta w CFA Society Poland? A jednak. Ta popularna na przełomie XIX w. i XX w. słowna gra towarzyska zagościła na łamach największych periodyków na świecie, a najbardziej… »

CFAwomeninfinance_slider04-art Różnorodność wiąże się wyższymi standardami etycznymi

Branża inwestycyjna styka się z problemem braku reprezentacji kobiet w finansach już na samym początku – na uczelniach w kierunku inwestycyjnym zmierzają studenci, nie – studentki, co widać również… »

CFAwomeninfinance_slider02_art-jpg-02 Możemy być dla siebie nawzajem inspiracją

Czy świat biznesu jest już gotowy na kobiety? I czy kobiety chcą zmieniać biznes? A może płeć nie ma w ogóle znaczenia? O budowaniu pewności siebie, poszukiwaniu własnej drogi… »

Znamy zwycięzcę CFA Research Challenge 2016

3 marca na Giełdzie Papierów Wartościowych odbył się finał lokalny międzynarodowego konkursu CFAI Research Challenge. Zwycięzcą tegorocznej edycji jest drużyna reprezentująca Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu. W tym roku 17 drużyn z 14 uczelni… »

Dywersyfikacja lekiem na kapryśny rynek

W otoczeniu podwyższonej zmienności na giełdach i wybuchających co chwilę geopolitycznych ogniskach zapalnych najlepszą receptą na zysk jest zróżnicowanie portfela W otoczeniu podwyższonej zmienności na giełdach i wybuchających co… »

BEZPIECZNA EUROPA: W 2016 r. najbezpieczniejszym miejscem będą europejskie rynki dłużne wspierane przez Europejski Bank Centralny — uważa Bartosz Pawłowski, gość CFA Investment Summit. (fot. Marek Wiśniewski) Następny Lehman będzie w Azji

BEZPIECZNA EUROPA: W 2016 r. najbezpieczniejszym miejscem będą europejskie rynki dłużne wspierane przez Europejski Bank Centralny — uważa Bartosz Pawłowski, gość CFA Investment Summit. (fot. Marek Wiśniewski) Jeżeli na świecie dojdzie… »

CZARNY PR SZKODZI RYNKOWI:

Nad wizerunkiem i perspektywami sektora finansowego zastanawiali się: (od lewej) Andrzej Sławiński, dyrektor Instytutu Ekonomicznego NBP, Wiesław Rozłucki, prezes Rady GPW, Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, Artur Szeski, dyrektor w Fitch Ratings, oraz jako moderator Krzysztof Jajuga, prezes CFA Society Poland.
(fot. Marek Wiśniewski) Czas odkłamać mity o branży finansowej

CZARNY PR SZKODZI RYNKOWI: Nad wizerunkiem i perspektywami sektora finansowego zastanawiali się: (od lewej) Andrzej Sławiński, dyrektor Instytutu Ekonomicznego NBP, Wiesław Rozłucki, prezes Rady GPW, Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków… »

Banki będą mniej rentowne, ale bezpieczniejsze

Wzrost siły przetargowej klientów, bardziej rygorystyczne regulacje, ryzyko wprowadzenia podatku bankowego i niskie stopy procentowe Wzrost siły przetargowej klientów, bardziej rygorystyczne regulacje, ryzyko wprowadzenia podatku bankowego i niskie stopy… »

Zanim coś zrobisz, spytaj mamę – czym jest etyka wg Instytutów CIMA i CFA

15 września w Pałacu Sobańskich odbyło się pierwsze z serii spotkań NetworKings – inicjatywy Instytutu CIMA, specjalizującego się w kształceniu specjalistów ds. rachunkowości zarządczej, i Instytutu CFA, przyznającego międzynarodową… »

Prof. Krzysztof Jajuga, prezes CFA Poland, na temat deregulacji

Ostrożnie podchodziłbym do możliwości otrzymywania tytułu doradcy inwestycyjnego i maklera bez zdawania odpowiednich, zunifikowanych egzaminów. Rodzime uczelnie, których ukończenie miałoby upoważniać do posługiwania się takimi tytułami, prezentują bardzo zróżnicowany… »

2D Boxshot Wizard v1.1 CD Projekt ma jeszcze wiele do udowodnienia

Sukces trzeciej części „Wiedźmina” potwierdza potencjał firmy, który w kursie został już jednak w znacznej części zdyskontowany Akcje spółki, która zasłynęła grą na podstawie powieści Andrzeja Sapkowskiego, to obecnie… »

6 Ways How Bitcoin Will Disrupt Finance Industry

There’s a lot of hype about Bitcoin and Blockchain Technology in recent months. Whereas most of mainstream business threat this technology as virtual currency for geeks or tulip mania… »

CFA Society Poland o projekcie dobrych praktyk spółek giełdowych

CFA Society Poland przekazało w dniu 28 lutego 2015 roku, w odpowiedzi na zapytanie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie,  dokument stanowiący opinię w sprawie projektu nowego zbioru „Dobrych Praktyk… »

11046948_10206241638104666_1769146409115393516_n Młodzi analitycy na tropie Wiedźmina

Studenci z Akademii Leona Koźmińskiego najlepiej przeanalizowali spółkę CD Projekt i wygrali etap krajowych konkursu dla młodych analityków organizowanego przez stowarzyszenie CFA. Kolejny konkurs dla młodych analityków organizowany przez… »

RYNKI_WSCHODZACE_8_WM Byk kontra niedźwiedź na rynkach wschodzących

Na promocyjne zakupy warto udać się do Brazylii. Lepiej natomiast omijać szerokim łukiem Rosję i Turcję. W Polsce może być nudno. I dobrze. Najbliższe kwartały będą dla gospodarek wschodzących… »