Następny Lehman będzie w Azji

BEZPIECZNA EUROPA: W 2016 r. najbezpieczniejszym miejscem będą europejskie rynki dłużne wspierane przez Europejski Bank Centralny — uważa Bartosz Pawłowski, gość CFA Investment Summit. (fot. Marek Wiśniewski)

BEZPIECZNA EUROPA: W 2016 r. najbezpieczniejszym miejscem będą europejskie rynki dłużne wspierane przez Europejski Bank Centralny — uważa Bartosz Pawłowski, gość CFA Investment Summit. (fot. Marek Wiśniewski)

Jeżeli na świecie dojdzie do kolejnej fali kryzysu, to epicentrum wstrząsów będzie Azja Południowo-Wschodnia, ostrzega Bartosz Pawłowski, zarządzający funduszem Finisterre Capital.

Kryzys, który rozpoczął się od amerykańskiego rynku kredytów hipotecznych, a potem przetoczył się przez europejskie rynki obligacji rządowych, może w najbliższych miesiącach spustoszyć Azję, przewidywał na poniedziałkowej konferencji CFA Society Poland i „Pulsu Biznesu” Bartosz Pawłowski.

— Przyrost kredytów w Azji Południowo-Wschodniej był przez ostatnie 5-6 lat zupełnie bez precedensu. Każdej sekundy na rynki regionu szły z Singapuru kredyty na kwotę 80 tys. USD, a przecież Singapur lokował nie własne, a pożyczone pieniądze — zauważa Bartosz Pawłowski.

Wśród krajów, gdzie sytuacja jest najbardziej delikatna, wymienił Chiny. Tamtejsze banki zmagają się z problemem jakości portfela kredytowego, po tym jak wartość udzielonych pożyczek sięgnęła dwukrotności PKB. Kłopoty zapowiada wielkość zgromadzonych wcześniej rezerw, twierdzi zarządzający. Większymi rezerwami dysponowały wcześniej w historii tylko USA w przededniu krachu z 1929 r. oraz Japonia w poprzedzającej stracone ćwierćwiecze dekadzie lat 80., ostrzega Bartosz Pawłowski. Według niego niepokoić może także sytuacja w Arabii Saudyjskiej. Deficyt budżetowy lidera kartelu OPEC sięga 19 proc. PKB, a bank centralny wyprzedaje rezerwy, broniąc sztywnego kursu walutowego. To oznacza skup krajowego riala, a skutkiem jest drastyczne zaostrzenie polityki pieniężnej w kraju.

— Za sprawą sytuacji na wschodzie Azji i w Arabii Saudyjskiej istnieje spore ryzyko, że w 2016 r. dojdzie do znacznego ograniczenia globalnej podaży pieniądza, i to nawet bez zaostrzania polityki przez Fed — przewiduje Bartosz Pawłowski. Skutkiem byłby potężny impuls deflacyjny, który mógłby wepchnąć globalną gospodarkę w recesję. Jego zdaniem, ryzyko realizacji czarnego scenariusza w Azji to obecnie około 20 proc. (bardziej prawdopodobna opcja to rozpoczęcie

w Państwie Środka gigantycznego skupu aktywów, mającego na celu usunięcie złych długów z bilansów banków). Chińskie władze ręcznie zarządzają kryzysem, jednak ich dotychczasowe działania były niezręczne, zauważa Bartosz Pawłowski. Mowa o staraniach o przekłucie bańki na giełdzie w Szanghaju, późniejszych próbach zatrzymania przeceny akcji i wreszcie o nieumiejętnej dewaluacji juana. Tymczasem przykład banku Lehman Brothers pokazuje, że pozornie nieznaczny błąd decydentów może mieć fatalne skutki, tym bardziej gdy chodzi o gospodarkę tej wagi co USA czy Chiny. Jakie jest antidotum na czarny scenariusz? Albo surowce przestaną tanieć, albo konsument z rynków dojrzałych zacznie wydawać pieniądze zaoszczędzone na tańszych paliwach, albo wreszcie Fed zmieni nastawienie na łagodniejsze.

— Problem w tym, że każde z tych rozwiązań jest mocno niepewne. Mało prawdopodobny wydaje się zwłaszcza powrót QE w USA. Na poprzednie rundy nadzwyczajnych programów łagodzenia polityki decydowano się zazwyczaj, gdy gospodarka była już w poważnych tarapatach — dodaje Bartosz Pawłowski. ©

Za rok zapraszamy na konferencję regionalną

Jesienią 2016 r. odbędzie się konferencja Inwestycyjna CEE organizowana przez CFA Poland i wspierana przez CFA Institute. To międzynarodowe, coroczne wydarzenie, które odbywa się co roku w różnych stolicach europejskich. Skupia zarządzających i prezesów największych instytucji finansowych z całego świata, międzynarodowe banki inwestycyjne i fundusze, profesjonalnych konsultantów i specjalistów rynku finansowego, jak również przedstawicieli głównych mediów biznesu. Podczas konferencji omawiane są aktualne tematy potencjału inwestycyjnego w regionie. Pierwsza konferencja Investment CEE odbyła się w Bukareszcie w kwietniu 2012 r. Kolejne w Moskwie i Stambule, a w tym roku jej gospodarzem jest Kijów. Start już 6 listopada. Dotychczas uczestniczyło w nich kilkaset wpływowych podmiotów inwestycyjnych, koncentrujących swoją działalność w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Więcej informacji na stronie cfasociety.org/Poland

Marek Wierciszewski

Marek Wierciszewski

Czytaj także:

Ethicschallenge2018_v03 Ocenie etycznej można i należy poddawać każdą działalność człowieka

Ocenie etycznej można i należy poddawać każdą działalność człowieka. Inwestycje finansowe nie są tu żadnym wyjątkiem – mówi Marcin Pachucki, wiceprzewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. Wywiad z Panem Marcinem Pachuckim,… »

CFAdlaczego_slider08-art Od zrozumienia mechanizmów otaczającego nas świata po wysokie standardy etyczne

Im dłużej zajmuję się finansami, tym większy niedosyt wiedzy z tej dziedziny posiadam — mówi nam Milena Olszewska CFA, ACCA, Ekspert ds. Wycen i Analizy Finansowej w ramach naszej… »

Tomasz-Ochrymowicz_CFAbloguje-01 CFA Institute Research Challenge: Ważny krok w karierze zawodowej młodego człowieka

Z Tomaszem Ochrymowiczem∗, posiadaczem tytułu CFA, rozmawiamy o CFA Institute Research Challenge – konkursie, którego kolejna edycja właśnie wystartowała. „Research Challenge wymaga z pewnością sporego zaangażowania i czasu. Nie można się do… »

Warsaw-center-free-license-CC0_the-future-of-fintech-CFAbloguje Efekt FinTech. Na jakie zmiany powinniśmy się przygotować?

Fot. Skitterphoto (CC0 License; Pexels.com) Na przełomie kilku ostatnich lat FinTech przykuł uwagę całej branży finansowej. Kiedy po raz pierwszy sięgnąłem po tę tematykę dwa lata temu, dyskusja ewoluowała… »

CFAdlaczego_slider06-art Moja praca często wymaga wypracowania autorskich rozwiązań

Do wypełnienia kwestionariusza zaprosiliśmy Marikę Lach, CFA, pracującą w  Ministerstwie Finansów, w Departamencie Długu Publicznego. Najbardziej w finansach fascynuje mnie… To, że jest to bardzo dynamiczna branża. Rynki finansowe wciąż się… »

CFAdlaczego_slider04-art Lubię wpływać na otaczającą mnie rzeczywistość

Piotr Smoleń, CEO & Managing Partner w Data Ventures, CFA charterholder od 2013 roku, wypełnia nasz kwestionariusz.   Najbardziej w finansach fascynuje mnie… Przełożenie liczb i decyzji finansowych na… »

CFAdlaczego_slider02-art Najbardziej u moich kolegów z branży szanuję pasję oraz zasady fair play

Kwestionariusz Prousta w CFA Society Poland? A jednak. Ta popularna na przełomie XIX w. i XX w. słowna gra towarzyska zagościła na łamach największych periodyków na świecie, a najbardziej… »

CFAwomeninfinance_slider04-art Różnorodność wiąże się wyższymi standardami etycznymi

Branża inwestycyjna styka się z problemem braku reprezentacji kobiet w finansach już na samym początku – na uczelniach w kierunku inwestycyjnym zmierzają studenci, nie – studentki, co widać również… »

CFAwomeninfinance_slider02_art-jpg-02 Możemy być dla siebie nawzajem inspiracją

Czy świat biznesu jest już gotowy na kobiety? I czy kobiety chcą zmieniać biznes? A może płeć nie ma w ogóle znaczenia? O budowaniu pewności siebie, poszukiwaniu własnej drogi… »

Znamy zwycięzcę CFA Research Challenge 2016

3 marca na Giełdzie Papierów Wartościowych odbył się finał lokalny międzynarodowego konkursu CFAI Research Challenge. Zwycięzcą tegorocznej edycji jest drużyna reprezentująca Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu. W tym roku 17 drużyn z 14 uczelni… »

Dywersyfikacja lekiem na kapryśny rynek

W otoczeniu podwyższonej zmienności na giełdach i wybuchających co chwilę geopolitycznych ogniskach zapalnych najlepszą receptą na zysk jest zróżnicowanie portfela W otoczeniu podwyższonej zmienności na giełdach i wybuchających co… »

BEZPIECZNA EUROPA: W 2016 r. najbezpieczniejszym miejscem będą europejskie rynki dłużne wspierane przez Europejski Bank Centralny — uważa Bartosz Pawłowski, gość CFA Investment Summit. (fot. Marek Wiśniewski) Następny Lehman będzie w Azji

BEZPIECZNA EUROPA: W 2016 r. najbezpieczniejszym miejscem będą europejskie rynki dłużne wspierane przez Europejski Bank Centralny — uważa Bartosz Pawłowski, gość CFA Investment Summit. (fot. Marek Wiśniewski) Jeżeli na świecie dojdzie… »

CZARNY PR SZKODZI RYNKOWI:

Nad wizerunkiem i perspektywami sektora finansowego zastanawiali się: (od lewej) Andrzej Sławiński, dyrektor Instytutu Ekonomicznego NBP, Wiesław Rozłucki, prezes Rady GPW, Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, Artur Szeski, dyrektor w Fitch Ratings, oraz jako moderator Krzysztof Jajuga, prezes CFA Society Poland.
(fot. Marek Wiśniewski) Czas odkłamać mity o branży finansowej

CZARNY PR SZKODZI RYNKOWI: Nad wizerunkiem i perspektywami sektora finansowego zastanawiali się: (od lewej) Andrzej Sławiński, dyrektor Instytutu Ekonomicznego NBP, Wiesław Rozłucki, prezes Rady GPW, Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków… »

Banki będą mniej rentowne, ale bezpieczniejsze

Wzrost siły przetargowej klientów, bardziej rygorystyczne regulacje, ryzyko wprowadzenia podatku bankowego i niskie stopy procentowe Wzrost siły przetargowej klientów, bardziej rygorystyczne regulacje, ryzyko wprowadzenia podatku bankowego i niskie stopy… »

Zanim coś zrobisz, spytaj mamę – czym jest etyka wg Instytutów CIMA i CFA

15 września w Pałacu Sobańskich odbyło się pierwsze z serii spotkań NetworKings – inicjatywy Instytutu CIMA, specjalizującego się w kształceniu specjalistów ds. rachunkowości zarządczej, i Instytutu CFA, przyznającego międzynarodową… »

Prof. Krzysztof Jajuga, prezes CFA Poland, na temat deregulacji

Ostrożnie podchodziłbym do możliwości otrzymywania tytułu doradcy inwestycyjnego i maklera bez zdawania odpowiednich, zunifikowanych egzaminów. Rodzime uczelnie, których ukończenie miałoby upoważniać do posługiwania się takimi tytułami, prezentują bardzo zróżnicowany… »

2D Boxshot Wizard v1.1 CD Projekt ma jeszcze wiele do udowodnienia

Sukces trzeciej części „Wiedźmina” potwierdza potencjał firmy, który w kursie został już jednak w znacznej części zdyskontowany Akcje spółki, która zasłynęła grą na podstawie powieści Andrzeja Sapkowskiego, to obecnie… »

6 Ways How Bitcoin Will Disrupt Finance Industry

There’s a lot of hype about Bitcoin and Blockchain Technology in recent months. Whereas most of mainstream business threat this technology as virtual currency for geeks or tulip mania… »

CFA Society Poland o projekcie dobrych praktyk spółek giełdowych

CFA Society Poland przekazało w dniu 28 lutego 2015 roku, w odpowiedzi na zapytanie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie,  dokument stanowiący opinię w sprawie projektu nowego zbioru „Dobrych Praktyk… »

11046948_10206241638104666_1769146409115393516_n Młodzi analitycy na tropie Wiedźmina

Studenci z Akademii Leona Koźmińskiego najlepiej przeanalizowali spółkę CD Projekt i wygrali etap krajowych konkursu dla młodych analityków organizowanego przez stowarzyszenie CFA. Kolejny konkurs dla młodych analityków organizowany przez… »

RYNKI_WSCHODZACE_8_WM Byk kontra niedźwiedź na rynkach wschodzących

Na promocyjne zakupy warto udać się do Brazylii. Lepiej natomiast omijać szerokim łukiem Rosję i Turcję. W Polsce może być nudno. I dobrze. Najbliższe kwartały będą dla gospodarek wschodzących… »