Najbardziej u moich kolegów z branży szanuję pasję oraz zasady fair play

CFAdlaczego_slider02-art

Kwestionariusz Prousta w CFA Society Poland? A jednak. Ta popularna na przełomie XIX w. i XX w. słowna gra towarzyska zagościła na łamach największych periodyków na świecie, a najbardziej pokochał ją magazyn „Vanity Fair”.

Gdyby nie Antoinette Faure, córka przyszłego prezydenta Francji, która przekazała swojemu przyjacielowi z dzieciństwa – Marcelowi Proustowi – książki zawierającej kilka prostych i fundamentalnych pytań do czytelnika, nasza współczesna kultura byłaby z pewnością uboższa o pierwszy i jednocześnie najpopularniejszy test osobowości. Kwestionariusz wypełniały znane osobistości, począwszy od Davida Bowie, a skończywszy na Baracku Obamie.

Cykl z hasztagiem CFAdlaczego to nowa akcja redakcyjna CFA Society Poland. Bazując na kwestionariuszu spopularyzowanym przez jednego z największych pisarzy epoki modernizmu stworzyliśmy autorski kwestionariusz, mający na celu promocję członków CFA Institute i naszego Stowarzyszenia.

Swoim spojrzeniem na tytuł CFA, rolę finansów i znaczenie etyki dzieli się jako pierwsza Monika Bączyńska, CFA (tytuł uzyskany w 2005 r.) – Manager Wydziału Zarządzania Aktywami i Pasywami w mBanku.

Najbardziej w finansach fascynuje mnie…
Różnorodność zajęć i profesji, możliwość i potrzeba ciągłego rozwoju, aby być na czasie z najnowszymi trendami i nadążyć za rozwojem rynku.

W swojej karierze bardzo cenię sobie…
Ludzi, których spotkałam na swojej drodze – przyjaciół, którzy są ze mną i na których mogę liczyć, którzy cały czas we mnie wierzą i wspierają w chwilach zwątpienia, oraz ludzi, którzy byli i są dla mnie wzorem managera, lidera, profesjonalisty, którzy mnie motywują do większego wysiłku oraz stawiania bardziej ambitnych celów

Moja profesja polega na…
Zarządzaniu ryzykiem płynności i ryzykiem stopy procentowej książki bankowej, planowaniu strategicznym i optymalizacją bilansu oraz ustalaniu cen wewnętrznych, czyli w uproszczeniu dbaniu o bezpieczeństwo depozytariuszy, zadowolenie klientów oraz interesy akcjonariuszy

Najbardziej szanuję u innych profesjonalistów…
Wiedzę i profesjonalizm, otwartość na zmiany, chęć ciągłego rozwoju, dzielenia się wiedzą i doświadczeniami, pasję oraz fair play.

Gdybym nie była finansistą, zostałabym…
Finansistą… nie potrafię sobie wyobrazić pracy w innym zawodzie, który przynosiłiby mi tyle satysfakcji i który byłby moją pasją, natomiast potrafię sobie wyobrazić zajmowanie się inną dziedziną finansów np. pomiarem i modelowaniem ryzyka, ekonomią behawioralną, corporate finance lub doradztwem.

Jakie obszary funkcjonowania warto naprawić, aby podnieść standardy etyczne świata finansów?
Etyka jest czymś, co wynosimy domu; postawą i wartościami, którymi się kierujemy. Dodatkowe standardy, nakazy i zakazy nie zmienią ludzi i tylko w niektórych sytuacjach wpłyną na ich postępowanie. Podniesienie standardów etycznych będzie możliwe tylko wtedy, jeśli ludzie sami będą tego chcieć, więc pytanie powinno raczej brzmieć: jak zmienić system wartości niektórych ludzi.

W pracy najbardziej motywuje mnie…
Swoboda działania, zaufanie, wparcie przełożonych oraz pozytywny efekt końcowy prac i wysiłków, który przekłada się na realny wymiar finansowy albo poprzez lepszy wynik, albo bardziej precyzyjny pomiar ryzyka.

CFA to tytuł, który otwiera wiele perspektyw zawodowych, ponieważ…
Jest tytułem uznawanym i rozpoznawalnym praktycznie na całym świecie, potwierdzającym odpowiedni poziom kwalifikacji zawodowych i otwierającym wiele możliwości zawodowych, które bez tytułu CFA byłyby zamknięte, np. z uwagi na wymagania regulacyjne dotyczące kwalifikacji osób wykonujących dane zawody.

Będąc częścią społeczności CFA, zyskuję…
Możliwość uczestniczenia w konferencjach i szkoleniach, dostęp do wiedzy i dalsze możliwości rozwoju oraz – co najważniejsze – możliwość spotkania ludzi, którzy mają podobne zainteresowania zawodowe i są chętni do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem.

Dzięki egzaminom CFA poszerzyłam wiedzę z…
Zakresu studiów, który był w moim obszarze zainteresowań, rozszerzając go o informacje dotyczące specyfiki rynku amerykańskiego, np. US GAAP.

Jakub Jański

Jakub Jański

Czytaj także:

Ethicschallenge2018_v03 Ocenie etycznej można i należy poddawać każdą działalność człowieka

Ocenie etycznej można i należy poddawać każdą działalność człowieka. Inwestycje finansowe nie są tu żadnym wyjątkiem – mówi Marcin Pachucki, wiceprzewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. Wywiad z Panem Marcinem Pachuckim,… »

CFAdlaczego_slider08-art Od zrozumienia mechanizmów otaczającego nas świata po wysokie standardy etyczne

Im dłużej zajmuję się finansami, tym większy niedosyt wiedzy z tej dziedziny posiadam — mówi nam Milena Olszewska CFA, ACCA, Ekspert ds. Wycen i Analizy Finansowej w ramach naszej… »

Tomasz-Ochrymowicz_CFAbloguje-01 CFA Institute Research Challenge: Ważny krok w karierze zawodowej młodego człowieka

Z Tomaszem Ochrymowiczem∗, posiadaczem tytułu CFA, rozmawiamy o CFA Institute Research Challenge – konkursie, którego kolejna edycja właśnie wystartowała. „Research Challenge wymaga z pewnością sporego zaangażowania i czasu. Nie można się do… »

Warsaw-center-free-license-CC0_the-future-of-fintech-CFAbloguje Efekt FinTech. Na jakie zmiany powinniśmy się przygotować?

Fot. Skitterphoto (CC0 License; Pexels.com) Na przełomie kilku ostatnich lat FinTech przykuł uwagę całej branży finansowej. Kiedy po raz pierwszy sięgnąłem po tę tematykę dwa lata temu, dyskusja ewoluowała… »

CFAdlaczego_slider06-art Moja praca często wymaga wypracowania autorskich rozwiązań

Do wypełnienia kwestionariusza zaprosiliśmy Marikę Lach, CFA, pracującą w  Ministerstwie Finansów, w Departamencie Długu Publicznego. Najbardziej w finansach fascynuje mnie… To, że jest to bardzo dynamiczna branża. Rynki finansowe wciąż się… »

CFAdlaczego_slider04-art Lubię wpływać na otaczającą mnie rzeczywistość

Piotr Smoleń, CEO & Managing Partner w Data Ventures, CFA charterholder od 2013 roku, wypełnia nasz kwestionariusz.   Najbardziej w finansach fascynuje mnie… Przełożenie liczb i decyzji finansowych na… »

CFAdlaczego_slider02-art Najbardziej u moich kolegów z branży szanuję pasję oraz zasady fair play

Kwestionariusz Prousta w CFA Society Poland? A jednak. Ta popularna na przełomie XIX w. i XX w. słowna gra towarzyska zagościła na łamach największych periodyków na świecie, a najbardziej… »

CFAwomeninfinance_slider04-art Różnorodność wiąże się wyższymi standardami etycznymi

Branża inwestycyjna styka się z problemem braku reprezentacji kobiet w finansach już na samym początku – na uczelniach w kierunku inwestycyjnym zmierzają studenci, nie – studentki, co widać również… »

CFAwomeninfinance_slider02_art-jpg-02 Możemy być dla siebie nawzajem inspiracją

Czy świat biznesu jest już gotowy na kobiety? I czy kobiety chcą zmieniać biznes? A może płeć nie ma w ogóle znaczenia? O budowaniu pewności siebie, poszukiwaniu własnej drogi… »

Znamy zwycięzcę CFA Research Challenge 2016

3 marca na Giełdzie Papierów Wartościowych odbył się finał lokalny międzynarodowego konkursu CFAI Research Challenge. Zwycięzcą tegorocznej edycji jest drużyna reprezentująca Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu. W tym roku 17 drużyn z 14 uczelni… »

Dywersyfikacja lekiem na kapryśny rynek

W otoczeniu podwyższonej zmienności na giełdach i wybuchających co chwilę geopolitycznych ogniskach zapalnych najlepszą receptą na zysk jest zróżnicowanie portfela W otoczeniu podwyższonej zmienności na giełdach i wybuchających co… »

BEZPIECZNA EUROPA: W 2016 r. najbezpieczniejszym miejscem będą europejskie rynki dłużne wspierane przez Europejski Bank Centralny — uważa Bartosz Pawłowski, gość CFA Investment Summit. (fot. Marek Wiśniewski) Następny Lehman będzie w Azji

BEZPIECZNA EUROPA: W 2016 r. najbezpieczniejszym miejscem będą europejskie rynki dłużne wspierane przez Europejski Bank Centralny — uważa Bartosz Pawłowski, gość CFA Investment Summit. (fot. Marek Wiśniewski) Jeżeli na świecie dojdzie… »

CZARNY PR SZKODZI RYNKOWI:

Nad wizerunkiem i perspektywami sektora finansowego zastanawiali się: (od lewej) Andrzej Sławiński, dyrektor Instytutu Ekonomicznego NBP, Wiesław Rozłucki, prezes Rady GPW, Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, Artur Szeski, dyrektor w Fitch Ratings, oraz jako moderator Krzysztof Jajuga, prezes CFA Society Poland.
(fot. Marek Wiśniewski) Czas odkłamać mity o branży finansowej

CZARNY PR SZKODZI RYNKOWI: Nad wizerunkiem i perspektywami sektora finansowego zastanawiali się: (od lewej) Andrzej Sławiński, dyrektor Instytutu Ekonomicznego NBP, Wiesław Rozłucki, prezes Rady GPW, Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków… »

Banki będą mniej rentowne, ale bezpieczniejsze

Wzrost siły przetargowej klientów, bardziej rygorystyczne regulacje, ryzyko wprowadzenia podatku bankowego i niskie stopy procentowe Wzrost siły przetargowej klientów, bardziej rygorystyczne regulacje, ryzyko wprowadzenia podatku bankowego i niskie stopy… »

Zanim coś zrobisz, spytaj mamę – czym jest etyka wg Instytutów CIMA i CFA

15 września w Pałacu Sobańskich odbyło się pierwsze z serii spotkań NetworKings – inicjatywy Instytutu CIMA, specjalizującego się w kształceniu specjalistów ds. rachunkowości zarządczej, i Instytutu CFA, przyznającego międzynarodową… »

Prof. Krzysztof Jajuga, prezes CFA Poland, na temat deregulacji

Ostrożnie podchodziłbym do możliwości otrzymywania tytułu doradcy inwestycyjnego i maklera bez zdawania odpowiednich, zunifikowanych egzaminów. Rodzime uczelnie, których ukończenie miałoby upoważniać do posługiwania się takimi tytułami, prezentują bardzo zróżnicowany… »

2D Boxshot Wizard v1.1 CD Projekt ma jeszcze wiele do udowodnienia

Sukces trzeciej części „Wiedźmina” potwierdza potencjał firmy, który w kursie został już jednak w znacznej części zdyskontowany Akcje spółki, która zasłynęła grą na podstawie powieści Andrzeja Sapkowskiego, to obecnie… »

6 Ways How Bitcoin Will Disrupt Finance Industry

There’s a lot of hype about Bitcoin and Blockchain Technology in recent months. Whereas most of mainstream business threat this technology as virtual currency for geeks or tulip mania… »

CFA Society Poland o projekcie dobrych praktyk spółek giełdowych

CFA Society Poland przekazało w dniu 28 lutego 2015 roku, w odpowiedzi na zapytanie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie,  dokument stanowiący opinię w sprawie projektu nowego zbioru „Dobrych Praktyk… »

11046948_10206241638104666_1769146409115393516_n Młodzi analitycy na tropie Wiedźmina

Studenci z Akademii Leona Koźmińskiego najlepiej przeanalizowali spółkę CD Projekt i wygrali etap krajowych konkursu dla młodych analityków organizowanego przez stowarzyszenie CFA. Kolejny konkurs dla młodych analityków organizowany przez… »

RYNKI_WSCHODZACE_8_WM Byk kontra niedźwiedź na rynkach wschodzących

Na promocyjne zakupy warto udać się do Brazylii. Lepiej natomiast omijać szerokim łukiem Rosję i Turcję. W Polsce może być nudno. I dobrze. Najbliższe kwartały będą dla gospodarek wschodzących… »