Efekt FinTech. Na jakie zmiany powinniśmy się przygotować?

Warsaw-center-free-license-CC0_the-future-of-fintech-CFAbloguje

Fot. Skitterphoto (CC0 License; Pexels.com)

Na przełomie kilku ostatnich lat FinTech przykuł uwagę całej branży finansowej.

Kiedy po raz pierwszy sięgnąłem po tę tematykę dwa lata temu, dyskusja ewoluowała od próby zdefiniowania, czym jest FinTech, do publikacji tekstów mających na celu zidentyfikowanie potencjalnych wad wpisanych w produkty i usługi, których dostarcza ten sektor.

Przez ten czas nasza opinia w tym zakresie pozostała niezmienna. Dlaczego? Ponieważ FinTech będzie miał znaczący i potencjalnie rewolucyjny wpływ na usługi finansowe w ujęciu globalnym.

Pytania, które stawiają sobie obecnie finansiści, dotyczą:

1. pozytywnego wpływu tego sektora na przebieg ich kariery – w tym kontekście FinTech traktuje się jako zjawisko podnoszące efektywność, a zatem przynosi korzyści tym, którzy szybko wdrażają innowacje. Tutaj warto wymienić big data oraz cyberbezpieczeństwo jako najważniejsze katalizatory.

2. negatywnych skutków będących hamulcem rozwoju zawodowego – przykładowo, czy pożyczki typu peer-to-peer zastąpią banki i będą traktowane jako preferowane platformy pośredniczące pomiędzy pożyczkobiorcą a pożyczkodawcą. Jeżeli odpowiedź okaże się twierdząca, pozycja takich profesjonalistów, jak m.in. specjalistów w obszarze pożyczek bankowych czy analityków ryzyka kredytowego może być zagrożona. Fintech jednakże oznacza niepokój egzystencjalny również w innych obszarach, dzięki takim rozwiązaniom jak blockchain, płatności mobilne czy robo-doradcy.

Mimo że powyższy podział możemy traktować jako w pewien sposób arbitralny, potencjał technologii dysruptywnej (w oryg. disruption – przyp. tłum.) staje się widoczny w tej drugiej kategorii – blockchain, mobilne płatności itd. – niż w tej pierwszej.


Ile wiesz o sektorze FinTech? Zapraszamy do udziału w naszej ankiecie: cfasummit.pl/ankieta.


Czy ta ocena wydaje się właściwa? Aby się o tym przekonać, czytelników CFA Institute Financial NewsBrief poproszono o wskazanie tych obszarów sektora FinTech, które ich zdaniem będą miały największy wpływ na sektor finansowy i jego transformację.

W ankiecie, w której wzięły udział 333 osoby, technologia blockchain została wymieniona na pierwszym miejscu – 4 na 10 odpowiedzi przypadło właśnie na tę opcję. Natomiast 22 proc. ankietowanych wskazało na robo-doradców. Zestawiając bieżące wyniki z badaniem CFA Institute, można zasugerować, iż technologia blockchain przeskoczyła robo-doradztwo, kiedy mowa o percepcji branży finansowej.

Na trzecim miejscu (19 proc. wskazań przez respondentów) znalazły się mobilne płatności – dzięki sporej popularności w Chinach oraz innych częściach świata.


Ile wiesz o sektorze FinTech? Zapraszamy do udziału w naszej ankiecie: cfasummit.pl/ankieta.


Listę zamykają P2P oraz crowdfunding – po 8 i 7 punktów procentowych. Po aferach związanych z peer-to-peer w Chinach czy amerykańską internetową firmą pożyczkową te wyniki specjalnie nie zaskakują.

O autorze
Larry Cao, CFA,
odpowiada za treści w CFA Institute. Wcześniej odpowiadał za komunikację dla regionu Azji i Pacyfiku w HSBC oraz pracował na stanowisku Porfolio Manager w Ludowym Banku Chin. Poza tytułem CFA ukończył również studia MBA na Uniwersytecie Notre Dame.

Artykuł „The Fintech Effect: What Will Bring the Most Change?” ukazał się w października 2016 r. na łamach bloga CFA Institute Enterprising Investor. Tłumaczenie: Jakub Jański 

CFA Society Poland

CFA Society Poland

Czytaj także:

Ethicschallenge2018_v03 Ocenie etycznej można i należy poddawać każdą działalność człowieka

Ocenie etycznej można i należy poddawać każdą działalność człowieka. Inwestycje finansowe nie są tu żadnym wyjątkiem – mówi Marcin Pachucki, wiceprzewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. Wywiad z Panem Marcinem Pachuckim,… »

CFAdlaczego_slider08-art Od zrozumienia mechanizmów otaczającego nas świata po wysokie standardy etyczne

Im dłużej zajmuję się finansami, tym większy niedosyt wiedzy z tej dziedziny posiadam — mówi nam Milena Olszewska CFA, ACCA, Ekspert ds. Wycen i Analizy Finansowej w ramach naszej… »

Tomasz-Ochrymowicz_CFAbloguje-01 CFA Institute Research Challenge: Ważny krok w karierze zawodowej młodego człowieka

Z Tomaszem Ochrymowiczem∗, posiadaczem tytułu CFA, rozmawiamy o CFA Institute Research Challenge – konkursie, którego kolejna edycja właśnie wystartowała. „Research Challenge wymaga z pewnością sporego zaangażowania i czasu. Nie można się do… »

Warsaw-center-free-license-CC0_the-future-of-fintech-CFAbloguje Efekt FinTech. Na jakie zmiany powinniśmy się przygotować?

Fot. Skitterphoto (CC0 License; Pexels.com) Na przełomie kilku ostatnich lat FinTech przykuł uwagę całej branży finansowej. Kiedy po raz pierwszy sięgnąłem po tę tematykę dwa lata temu, dyskusja ewoluowała… »

CFAdlaczego_slider06-art Moja praca często wymaga wypracowania autorskich rozwiązań

Do wypełnienia kwestionariusza zaprosiliśmy Marikę Lach, CFA, pracującą w  Ministerstwie Finansów, w Departamencie Długu Publicznego. Najbardziej w finansach fascynuje mnie… To, że jest to bardzo dynamiczna branża. Rynki finansowe wciąż się… »

CFAdlaczego_slider04-art Lubię wpływać na otaczającą mnie rzeczywistość

Piotr Smoleń, CEO & Managing Partner w Data Ventures, CFA charterholder od 2013 roku, wypełnia nasz kwestionariusz.   Najbardziej w finansach fascynuje mnie… Przełożenie liczb i decyzji finansowych na… »

CFAdlaczego_slider02-art Najbardziej u moich kolegów z branży szanuję pasję oraz zasady fair play

Kwestionariusz Prousta w CFA Society Poland? A jednak. Ta popularna na przełomie XIX w. i XX w. słowna gra towarzyska zagościła na łamach największych periodyków na świecie, a najbardziej… »

CFAwomeninfinance_slider04-art Różnorodność wiąże się wyższymi standardami etycznymi

Branża inwestycyjna styka się z problemem braku reprezentacji kobiet w finansach już na samym początku – na uczelniach w kierunku inwestycyjnym zmierzają studenci, nie – studentki, co widać również… »

CFAwomeninfinance_slider02_art-jpg-02 Możemy być dla siebie nawzajem inspiracją

Czy świat biznesu jest już gotowy na kobiety? I czy kobiety chcą zmieniać biznes? A może płeć nie ma w ogóle znaczenia? O budowaniu pewności siebie, poszukiwaniu własnej drogi… »

Znamy zwycięzcę CFA Research Challenge 2016

3 marca na Giełdzie Papierów Wartościowych odbył się finał lokalny międzynarodowego konkursu CFAI Research Challenge. Zwycięzcą tegorocznej edycji jest drużyna reprezentująca Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu. W tym roku 17 drużyn z 14 uczelni… »

Dywersyfikacja lekiem na kapryśny rynek

W otoczeniu podwyższonej zmienności na giełdach i wybuchających co chwilę geopolitycznych ogniskach zapalnych najlepszą receptą na zysk jest zróżnicowanie portfela W otoczeniu podwyższonej zmienności na giełdach i wybuchających co… »

BEZPIECZNA EUROPA: W 2016 r. najbezpieczniejszym miejscem będą europejskie rynki dłużne wspierane przez Europejski Bank Centralny — uważa Bartosz Pawłowski, gość CFA Investment Summit. (fot. Marek Wiśniewski) Następny Lehman będzie w Azji

BEZPIECZNA EUROPA: W 2016 r. najbezpieczniejszym miejscem będą europejskie rynki dłużne wspierane przez Europejski Bank Centralny — uważa Bartosz Pawłowski, gość CFA Investment Summit. (fot. Marek Wiśniewski) Jeżeli na świecie dojdzie… »

CZARNY PR SZKODZI RYNKOWI:

Nad wizerunkiem i perspektywami sektora finansowego zastanawiali się: (od lewej) Andrzej Sławiński, dyrektor Instytutu Ekonomicznego NBP, Wiesław Rozłucki, prezes Rady GPW, Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, Artur Szeski, dyrektor w Fitch Ratings, oraz jako moderator Krzysztof Jajuga, prezes CFA Society Poland.
(fot. Marek Wiśniewski) Czas odkłamać mity o branży finansowej

CZARNY PR SZKODZI RYNKOWI: Nad wizerunkiem i perspektywami sektora finansowego zastanawiali się: (od lewej) Andrzej Sławiński, dyrektor Instytutu Ekonomicznego NBP, Wiesław Rozłucki, prezes Rady GPW, Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków… »

Banki będą mniej rentowne, ale bezpieczniejsze

Wzrost siły przetargowej klientów, bardziej rygorystyczne regulacje, ryzyko wprowadzenia podatku bankowego i niskie stopy procentowe Wzrost siły przetargowej klientów, bardziej rygorystyczne regulacje, ryzyko wprowadzenia podatku bankowego i niskie stopy… »

Zanim coś zrobisz, spytaj mamę – czym jest etyka wg Instytutów CIMA i CFA

15 września w Pałacu Sobańskich odbyło się pierwsze z serii spotkań NetworKings – inicjatywy Instytutu CIMA, specjalizującego się w kształceniu specjalistów ds. rachunkowości zarządczej, i Instytutu CFA, przyznającego międzynarodową… »

Prof. Krzysztof Jajuga, prezes CFA Poland, na temat deregulacji

Ostrożnie podchodziłbym do możliwości otrzymywania tytułu doradcy inwestycyjnego i maklera bez zdawania odpowiednich, zunifikowanych egzaminów. Rodzime uczelnie, których ukończenie miałoby upoważniać do posługiwania się takimi tytułami, prezentują bardzo zróżnicowany… »

2D Boxshot Wizard v1.1 CD Projekt ma jeszcze wiele do udowodnienia

Sukces trzeciej części „Wiedźmina” potwierdza potencjał firmy, który w kursie został już jednak w znacznej części zdyskontowany Akcje spółki, która zasłynęła grą na podstawie powieści Andrzeja Sapkowskiego, to obecnie… »

6 Ways How Bitcoin Will Disrupt Finance Industry

There’s a lot of hype about Bitcoin and Blockchain Technology in recent months. Whereas most of mainstream business threat this technology as virtual currency for geeks or tulip mania… »

CFA Society Poland o projekcie dobrych praktyk spółek giełdowych

CFA Society Poland przekazało w dniu 28 lutego 2015 roku, w odpowiedzi na zapytanie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie,  dokument stanowiący opinię w sprawie projektu nowego zbioru „Dobrych Praktyk… »

11046948_10206241638104666_1769146409115393516_n Młodzi analitycy na tropie Wiedźmina

Studenci z Akademii Leona Koźmińskiego najlepiej przeanalizowali spółkę CD Projekt i wygrali etap krajowych konkursu dla młodych analityków organizowanego przez stowarzyszenie CFA. Kolejny konkurs dla młodych analityków organizowany przez… »

RYNKI_WSCHODZACE_8_WM Byk kontra niedźwiedź na rynkach wschodzących

Na promocyjne zakupy warto udać się do Brazylii. Lepiej natomiast omijać szerokim łukiem Rosję i Turcję. W Polsce może być nudno. I dobrze. Najbliższe kwartały będą dla gospodarek wschodzących… »