Moja praca często wymaga wypracowania autorskich rozwiązań

CFAdlaczego_slider06-art

Do wypełnienia kwestionariusza zaprosiliśmy Marikę Lach, CFA, pracującą w  Ministerstwie Finansów, w Departamencie Długu Publicznego.

Najbardziej w finansach fascynuje mnie…
To, że jest to bardzo dynamiczna branża. Rynki finansowe wciąż się zmieniają, pojawiają się nowe instrumenty, a wraz z nimi nowe wyzwania, co sprawia, że praca finansisty nie jest nudna.

W swojej karierze bardzo cenię sobie…
Różnorodność. W mojej pracy zajmuję się finansami, ale wykorzystuję również wiedzę z ekonomii i znajomość zagadnień prawnych. Skala działalności Ministerstwa Finansów nie może być porównana do żadnej innej instytucji w Polsce, co pozwala spojrzeć na zagadnienia gospodarcze i finansowe z zupełnie innej perspektywy. W mojej pracy mam możliwość współpracy zarówno z uczestnikami rynku finansowego, jak i z organizacjami międzynarodowymi, takimi jak OECD, Bank Światowy czy Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Dzięki temu wciąż poznaję nowych ludzi i zdobywam kolejne doświadczenia.

Moja profesja polega…
Przede wszystkim na pracy analitycznej obejmującej zagadnienia finansów publicznych i rynków finansowych. Do moich obowiązków należy m.in. analiza instrumentów finansowych z punktu widzenia kosztu-ryzyka, udział w opracowywaniu i wdrażaniu nowych instrumentów zarządzania długiem oraz w przygotowywaniu strategii zarządzania długiem sektora finansów publicznych. Elementem mojej pracy jest również współpraca z instytucjami międzynarodowymi i inwestorami, polegająca między innymi na udziale w krajowych i zagranicznych seminariach i konferencjach na temat zarządzania długiem oraz rynku skarbowych papierów wartościowych.

Najbardziej szanuję u innych profesjonalistów…
Profesjonalizm, zaangażowanie, otwartość na współpracę i gotowość do dzielenia się wiedzą.

Gdybym nie była finansistą, zostałabym…
Prawdopodobnie tłumaczem, ponieważ zawsze lubiłam naukę języków obcych i chciałam pracować w międzynarodowym środowisku. Było to też jedną z przesłanek, dla których wybrałam studia na SGH, podczas których zainteresowałam się tematyką finansów. W trakcie studiów starałam się brać udział w rożnych dodatkowych szkoleniach i warsztatach rozwijających wiedzę z zakresu rynków finansowych. Tuż po ukończeniu studiów licencjackich zdałam egzamin na maklera papierów wartościowych, później przystąpiłam do programu CFA. Dzisiaj nie wyobrażam sobie, że mogłabym pracować w innej branży.

W pracy najbardziej motywują mnie…
Nowe wyzwania. Ze względu na specyfikę działalności instytucji, w której pracuję, nie zawsze mogę korzystać z gotowych narzędzi. Moja praca często wymaga wypracowania autorskich rozwiązań, w oparciu o wiedzę i doświadczenia instytucji rynkowych, organizacji międzynarodowych czy innych państw. Dzięki temu mogę cały czas się rozwijać.

CFA to tytuł, który otwiera wiele perspektyw zawodowych, ponieważ…
Stanowi najbardziej prestiżowy certyfikat w świecie finansów. Tytuł CFA jest rozpoznawalny i szanowany przez profesjonalistów na całym świecie, o czym niejednokrotnie miałam okazję przekonać się uczestnicząc w spotkaniach branżowych w kraju i za granicą.

Będąc częścią społeczności CFA, zyskuję…
Możliwość uczestnictwa w różnego rodzaju konferencjach i warsztatach oraz dostęp do publikacji branżowych, które pozwalają mi być na bieżąco z nowymi trendami w branży finansowej. Ale członkostwo w CFA Society to przede możliwość nawiązywania kontaktów i wymiany doświadczeń z innymi profesjonalistami z branży.

Dzięki egzaminom CFA poszerzyłam…
Wiedzę z szeroko rozumianych finansów, w tym z zakresu instrumentów rynku finansowego, zarządzania aktywami i ryzykiem, analizy sprawozdań finansowych. Egzaminy CFA uporządkowały również moją wiedzę z ekonomii oraz metod ilościowych, a także pokazały, jak ważne są kwestie etyki zawodowej w świecie finansów. Ze względu na szeroki zakres tematyczny i znaczącą objętość koniecznych do przyswojenia materiałów, uczestnictwo w programie CFA nauczyło mnie systematyczności i dyscypliny oraz pokazało, że dzięki konsekwencji i ciężkiej pracy można osiągnąć wyznaczone cele.

Jakub Jański

Jakub Jański

Czytaj także:

Ethicschallenge2018_v03 Ocenie etycznej można i należy poddawać każdą działalność człowieka

Ocenie etycznej można i należy poddawać każdą działalność człowieka. Inwestycje finansowe nie są tu żadnym wyjątkiem – mówi Marcin Pachucki, wiceprzewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. Wywiad z Panem Marcinem Pachuckim,… »

CFAdlaczego_slider08-art Od zrozumienia mechanizmów otaczającego nas świata po wysokie standardy etyczne

Im dłużej zajmuję się finansami, tym większy niedosyt wiedzy z tej dziedziny posiadam — mówi nam Milena Olszewska CFA, ACCA, Ekspert ds. Wycen i Analizy Finansowej w ramach naszej… »

Tomasz-Ochrymowicz_CFAbloguje-01 CFA Institute Research Challenge: Ważny krok w karierze zawodowej młodego człowieka

Z Tomaszem Ochrymowiczem∗, posiadaczem tytułu CFA, rozmawiamy o CFA Institute Research Challenge – konkursie, którego kolejna edycja właśnie wystartowała. „Research Challenge wymaga z pewnością sporego zaangażowania i czasu. Nie można się do… »

Warsaw-center-free-license-CC0_the-future-of-fintech-CFAbloguje Efekt FinTech. Na jakie zmiany powinniśmy się przygotować?

Fot. Skitterphoto (CC0 License; Pexels.com) Na przełomie kilku ostatnich lat FinTech przykuł uwagę całej branży finansowej. Kiedy po raz pierwszy sięgnąłem po tę tematykę dwa lata temu, dyskusja ewoluowała… »

CFAdlaczego_slider06-art Moja praca często wymaga wypracowania autorskich rozwiązań

Do wypełnienia kwestionariusza zaprosiliśmy Marikę Lach, CFA, pracującą w  Ministerstwie Finansów, w Departamencie Długu Publicznego. Najbardziej w finansach fascynuje mnie… To, że jest to bardzo dynamiczna branża. Rynki finansowe wciąż się… »

CFAdlaczego_slider04-art Lubię wpływać na otaczającą mnie rzeczywistość

Piotr Smoleń, CEO & Managing Partner w Data Ventures, CFA charterholder od 2013 roku, wypełnia nasz kwestionariusz.   Najbardziej w finansach fascynuje mnie… Przełożenie liczb i decyzji finansowych na… »

CFAdlaczego_slider02-art Najbardziej u moich kolegów z branży szanuję pasję oraz zasady fair play

Kwestionariusz Prousta w CFA Society Poland? A jednak. Ta popularna na przełomie XIX w. i XX w. słowna gra towarzyska zagościła na łamach największych periodyków na świecie, a najbardziej… »

CFAwomeninfinance_slider04-art Różnorodność wiąże się wyższymi standardami etycznymi

Branża inwestycyjna styka się z problemem braku reprezentacji kobiet w finansach już na samym początku – na uczelniach w kierunku inwestycyjnym zmierzają studenci, nie – studentki, co widać również… »

CFAwomeninfinance_slider02_art-jpg-02 Możemy być dla siebie nawzajem inspiracją

Czy świat biznesu jest już gotowy na kobiety? I czy kobiety chcą zmieniać biznes? A może płeć nie ma w ogóle znaczenia? O budowaniu pewności siebie, poszukiwaniu własnej drogi… »

Znamy zwycięzcę CFA Research Challenge 2016

3 marca na Giełdzie Papierów Wartościowych odbył się finał lokalny międzynarodowego konkursu CFAI Research Challenge. Zwycięzcą tegorocznej edycji jest drużyna reprezentująca Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu. W tym roku 17 drużyn z 14 uczelni… »

Dywersyfikacja lekiem na kapryśny rynek

W otoczeniu podwyższonej zmienności na giełdach i wybuchających co chwilę geopolitycznych ogniskach zapalnych najlepszą receptą na zysk jest zróżnicowanie portfela W otoczeniu podwyższonej zmienności na giełdach i wybuchających co… »

BEZPIECZNA EUROPA: W 2016 r. najbezpieczniejszym miejscem będą europejskie rynki dłużne wspierane przez Europejski Bank Centralny — uważa Bartosz Pawłowski, gość CFA Investment Summit. (fot. Marek Wiśniewski) Następny Lehman będzie w Azji

BEZPIECZNA EUROPA: W 2016 r. najbezpieczniejszym miejscem będą europejskie rynki dłużne wspierane przez Europejski Bank Centralny — uważa Bartosz Pawłowski, gość CFA Investment Summit. (fot. Marek Wiśniewski) Jeżeli na świecie dojdzie… »

CZARNY PR SZKODZI RYNKOWI:

Nad wizerunkiem i perspektywami sektora finansowego zastanawiali się: (od lewej) Andrzej Sławiński, dyrektor Instytutu Ekonomicznego NBP, Wiesław Rozłucki, prezes Rady GPW, Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, Artur Szeski, dyrektor w Fitch Ratings, oraz jako moderator Krzysztof Jajuga, prezes CFA Society Poland.
(fot. Marek Wiśniewski) Czas odkłamać mity o branży finansowej

CZARNY PR SZKODZI RYNKOWI: Nad wizerunkiem i perspektywami sektora finansowego zastanawiali się: (od lewej) Andrzej Sławiński, dyrektor Instytutu Ekonomicznego NBP, Wiesław Rozłucki, prezes Rady GPW, Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków… »

Banki będą mniej rentowne, ale bezpieczniejsze

Wzrost siły przetargowej klientów, bardziej rygorystyczne regulacje, ryzyko wprowadzenia podatku bankowego i niskie stopy procentowe Wzrost siły przetargowej klientów, bardziej rygorystyczne regulacje, ryzyko wprowadzenia podatku bankowego i niskie stopy… »

Zanim coś zrobisz, spytaj mamę – czym jest etyka wg Instytutów CIMA i CFA

15 września w Pałacu Sobańskich odbyło się pierwsze z serii spotkań NetworKings – inicjatywy Instytutu CIMA, specjalizującego się w kształceniu specjalistów ds. rachunkowości zarządczej, i Instytutu CFA, przyznającego międzynarodową… »

Prof. Krzysztof Jajuga, prezes CFA Poland, na temat deregulacji

Ostrożnie podchodziłbym do możliwości otrzymywania tytułu doradcy inwestycyjnego i maklera bez zdawania odpowiednich, zunifikowanych egzaminów. Rodzime uczelnie, których ukończenie miałoby upoważniać do posługiwania się takimi tytułami, prezentują bardzo zróżnicowany… »

2D Boxshot Wizard v1.1 CD Projekt ma jeszcze wiele do udowodnienia

Sukces trzeciej części „Wiedźmina” potwierdza potencjał firmy, który w kursie został już jednak w znacznej części zdyskontowany Akcje spółki, która zasłynęła grą na podstawie powieści Andrzeja Sapkowskiego, to obecnie… »

6 Ways How Bitcoin Will Disrupt Finance Industry

There’s a lot of hype about Bitcoin and Blockchain Technology in recent months. Whereas most of mainstream business threat this technology as virtual currency for geeks or tulip mania… »

CFA Society Poland o projekcie dobrych praktyk spółek giełdowych

CFA Society Poland przekazało w dniu 28 lutego 2015 roku, w odpowiedzi na zapytanie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie,  dokument stanowiący opinię w sprawie projektu nowego zbioru „Dobrych Praktyk… »

11046948_10206241638104666_1769146409115393516_n Młodzi analitycy na tropie Wiedźmina

Studenci z Akademii Leona Koźmińskiego najlepiej przeanalizowali spółkę CD Projekt i wygrali etap krajowych konkursu dla młodych analityków organizowanego przez stowarzyszenie CFA. Kolejny konkurs dla młodych analityków organizowany przez… »

RYNKI_WSCHODZACE_8_WM Byk kontra niedźwiedź na rynkach wschodzących

Na promocyjne zakupy warto udać się do Brazylii. Lepiej natomiast omijać szerokim łukiem Rosję i Turcję. W Polsce może być nudno. I dobrze. Najbliższe kwartały będą dla gospodarek wschodzących… »