CFA Institute Research Challenge: Ważny krok w karierze zawodowej młodego człowieka

Tomasz-Ochrymowicz_CFAbloguje-01

Z Tomaszem Ochrymowiczem∗, posiadaczem tytułu CFA, rozmawiamy o CFA Institute Research Challenge – konkursie, którego kolejna edycja właśnie wystartowała. „Research Challenge wymaga z pewnością sporego zaangażowania i czasu. Nie można się do niego przygotować w ciągu jednej nocy.”

Deloitte po raz trzeci został partnerem tegorocznej edycji CFA Institute Research Challenge, organizowanym w Polsce przez CFA Society Poland. Dlaczego zdecydowali się Państwo kolejny raz wesprzeć ten konkurs?

Tomasz Ochrymowicz, CFA: Deloitte wspiera młodych ludzi w zdobywaniu i poszerzaniu wiedzy, która będzie procentować w przyszłości, stąd nasze zaangażowanie w takie inicjatywy, jak CFA Institute Research Challenge. Ten konkurs można z całą pewnością uznać za pierwszy, ważny krok w karierze zawodowej młodego człowieka, który pozwala w trakcie rozwiązywania zadania konkursowego wiedzę teoretyczną w przemyślany sposób połączyć z praktyką.

Posiada Pan tytuł CFA od 2001 r. Ten czas na pewno pozwala trafnie ocenić przydatność tego certyfikatu. W jakich obszarach biznesowych Państwa organizacji warto legitymować się tytułem CFA za swoim nazwiskiem?

Kiedy podchodziłem do egzaminów w ramach programu CFA, mieściliśmy się w jednej sali. Na początku XXI w. niewiele osób mogło pochwalić się tym tytułem. Przez te kilkanaście lat certyfikat zyskiwał na popularności i obecnie – tak przynajmniej jest w naszej organizacji – tytuł CFA traktujemy jako niezwykle ważny certyfikat, który bierzemy pod uwagę w procesie rekrutacyjnym. CFA warto posiadać, kiedy planuje się karierę w obszarze doradztwa finansowego. Ten tytuł daje po prostu solidne podstawy, by rozpocząć pracę w tej branży.

Czyli kandydat powinien ten certyfikat potraktować jako warunek konieczny w trakcie procesu rekrutacyjnego, aplikując do Deloitte?

Tytuł z pewnością zwraca uwagę i można go potraktować jako czytelny sygnał – osoba, która ubiega się o certyfikat CFA, pokazuje, że jest żywo zainteresowana rozwojem zawodowym w naszej branży i wie więcej, niż przeciętny student kończący kierunek o profilu finansowym. Wskazałbym jeszcze na jeden istotny aspekt. Dla klienta konsultant legitymujący się tym tytułem to ekspert, którego wiedza została poświadczona tytułem o międzynarodowym zasięgu.

Czy wykorzystuje Pan na co dzień wiedzę, którą uzyskał Pan w trakcie nauki do egzaminów CFA?

Jak już wspominałem, tytuł CFA daje solidne podstawy do wykonywania zawodu. Niezwykle przydaje się również w dziale wycen. Instytut wspiera również swoich członków po uzyskaniu tego certyfikatu. Zgodnie z założeniami lifelong learning każdy z nas może i powinien wziąć udział w programie ciągłego kształcenia, czyli Continuing Education (CE) Program.

Wróćmy do tematu konkursu. Deloitte jest partnerem Research Challenge. Na czym właściwie polega Państwa rola?

Przede wszystkim opiekujemy się merytorycznie zespołami, które biorą w nim udział. Uczestnicy, czyli studenci potrzebują takiego wsparcia. Oferujemy im pomoc naszych ekspertów, profesjonalistów z wieloma latami doświadczenia zawodowego, którzy poświęcają swój czas, aby uczestnicy mogli skonsultować z praktykami wypracowane przez siebie rozwiązania. Jesteśmy również jednym z członków jury.

CFA_researchchallange_banner

Poza nagrodami finansowymi laureaci mogą przystąpić do programu praktyk Deloitte. Co wyróżnia Państwa organizację na rynku?

Wszyscy praktykanci rozpoczynający karierę w Deloitte to pełnoprawni członkowie zespołu. Każdy z nich uczestniczy w życiu firmy, widzi, jak ona funkcjonuje, dzięki czemu może szybko się zorientować, czy praca w firmie doradczej spełnia jego oczekiwania. To pierwsze zawodowe doświadczenie pomaga zorientować się na rynku pracy i poznać lepiej siebie. Deloitte posiada również silną markę, co z pewnością stanowi atut w karierze każdego młodego człowieka, który jest lub był z nami związany. Co ważne, nasz organizacja na tle innych firm konsultingowych rośnie w Polsce najszybciej. Troska o naszych pracowników to zatem kluczowy priorytet naszej kultury organizacyjnej. Staramy się wspólnie tworzyć takie miejsce pracy, które inspiruje do rozwoju i oferuje atrakcyjne warunki zatrudnienia. Pracownicy Deloitte, w tym również praktykanci, mają dostęp do wyróżniającego się na rynku pakietu socjalnego. Oferujemy również szeroki pakiet szkoleń i programów certyfikujących, takich jak właśnie CFA.

Laureaci konkursu nie przystępują do wieloetapowego procesie rekrutacyjnego, który obowiązuje kandydatów niebiorących udziału w tego rodzaju inicjatywach.

W przypadku uczestników Research Challenge mówimy właściwie o jednej rozmowie, która ma charakter formalny. Konkurs to dla nas świetna okazja, by poznać młodych ludzi bliżej, przyjrzeć się ich sposobowi myślenia i ocenić ich umiejętności prezentacyjne. Po jego zakończeniu ich potencjach jest już nam na tyle znany, że nie ma sensu ponownie weryfikować ich kompetencji.

Jak ocenia Pan poziom trudności tego konkursu?

Research Challenge wymaga z pewnością sporego zaangażowania i czasu. Nie można się do niego przygotować w ciągu jednej nocy.

Jakie kompetencje rozwijają takiego rodzaju konkursy?

Konkursy organizowane przez organizacje certyfikujące bądź pracodawców wychodzą ponad wiedzę książkową i pokazują, jak uczestnicy, rozwijając zadanie konkursowe, potrafią dogłębnie zrozumieć problem, a następnie przy pomocy zdobytych informacji znaleźć właściwe rozwiązanie. Potrafimy zatem zweryfikować sposób myślenia studenta i ocenić jego umiejętność łączenia elementów z wielu obszarów. W kontekście kompetencji miękkich każda osoba angażująca się w tego rodzaju inicjatywy rozwija szeroki wachlarz umiejętności związanych z pracą projektową, pracą zespołową, pod presją czasu czy też zdolności do obrony własnej tezy. To cechy niezwykle istotne z punktu widzenia każdej firmy konsultingowej, która poszukuje wśród uczestników konkursu prawdziwych talentów.


Tomasz Ochrymowicz jest partnerem odpowiedzialnym za usługi wycen i modelowania finansowego w regionie Europy Środkowej. Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie opracowywania wycen i długoterminowych projekcji finansowych zarówno dla przedsiębiorstw, jak i poszczególnych składników majątku dla celów sprawozdawczości finansowej, podatkowych, transakcji i prywatyzacji. Tomasz Ochrymowicz realizował projekty dla klientów z sektora telekomunikacyjnego, instytucji finansowych, energetycznego, produkcyjnego w Europie Środkowej oraz w Kanadzie, gdzie pracował przez dwa lata w kanadyjskim oddziale firmy Deloitte.

Tomasz Ochrymowicz posiada tytuł magistra ekonomii zdobyty na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny) oraz tytuł Certyfikowanego Analityka Finansowego (Chartered Financial Analyst), a także dyplom CF (Corporate Finance) wydany przez Institute of Chartered Accountants of England & Wales and Securities Institute. Jest członkiem Amerykańskiego Stowarzyszenia ds. Wyceny (American Society of Appraisers ASA).

Jakub Jański

Jakub Jański

Czytaj także:

Ethicschallenge2018_v03 Ocenie etycznej można i należy poddawać każdą działalność człowieka

Ocenie etycznej można i należy poddawać każdą działalność człowieka. Inwestycje finansowe nie są tu żadnym wyjątkiem – mówi Marcin Pachucki, wiceprzewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. Wywiad z Panem Marcinem Pachuckim,… »

CFAdlaczego_slider08-art Od zrozumienia mechanizmów otaczającego nas świata po wysokie standardy etyczne

Im dłużej zajmuję się finansami, tym większy niedosyt wiedzy z tej dziedziny posiadam — mówi nam Milena Olszewska CFA, ACCA, Ekspert ds. Wycen i Analizy Finansowej w ramach naszej… »

Tomasz-Ochrymowicz_CFAbloguje-01 CFA Institute Research Challenge: Ważny krok w karierze zawodowej młodego człowieka

Z Tomaszem Ochrymowiczem∗, posiadaczem tytułu CFA, rozmawiamy o CFA Institute Research Challenge – konkursie, którego kolejna edycja właśnie wystartowała. „Research Challenge wymaga z pewnością sporego zaangażowania i czasu. Nie można się do… »

Warsaw-center-free-license-CC0_the-future-of-fintech-CFAbloguje Efekt FinTech. Na jakie zmiany powinniśmy się przygotować?

Fot. Skitterphoto (CC0 License; Pexels.com) Na przełomie kilku ostatnich lat FinTech przykuł uwagę całej branży finansowej. Kiedy po raz pierwszy sięgnąłem po tę tematykę dwa lata temu, dyskusja ewoluowała… »

CFAdlaczego_slider06-art Moja praca często wymaga wypracowania autorskich rozwiązań

Do wypełnienia kwestionariusza zaprosiliśmy Marikę Lach, CFA, pracującą w  Ministerstwie Finansów, w Departamencie Długu Publicznego. Najbardziej w finansach fascynuje mnie… To, że jest to bardzo dynamiczna branża. Rynki finansowe wciąż się… »

CFAdlaczego_slider04-art Lubię wpływać na otaczającą mnie rzeczywistość

Piotr Smoleń, CEO & Managing Partner w Data Ventures, CFA charterholder od 2013 roku, wypełnia nasz kwestionariusz.   Najbardziej w finansach fascynuje mnie… Przełożenie liczb i decyzji finansowych na… »

CFAdlaczego_slider02-art Najbardziej u moich kolegów z branży szanuję pasję oraz zasady fair play

Kwestionariusz Prousta w CFA Society Poland? A jednak. Ta popularna na przełomie XIX w. i XX w. słowna gra towarzyska zagościła na łamach największych periodyków na świecie, a najbardziej… »

CFAwomeninfinance_slider04-art Różnorodność wiąże się wyższymi standardami etycznymi

Branża inwestycyjna styka się z problemem braku reprezentacji kobiet w finansach już na samym początku – na uczelniach w kierunku inwestycyjnym zmierzają studenci, nie – studentki, co widać również… »

CFAwomeninfinance_slider02_art-jpg-02 Możemy być dla siebie nawzajem inspiracją

Czy świat biznesu jest już gotowy na kobiety? I czy kobiety chcą zmieniać biznes? A może płeć nie ma w ogóle znaczenia? O budowaniu pewności siebie, poszukiwaniu własnej drogi… »

Znamy zwycięzcę CFA Research Challenge 2016

3 marca na Giełdzie Papierów Wartościowych odbył się finał lokalny międzynarodowego konkursu CFAI Research Challenge. Zwycięzcą tegorocznej edycji jest drużyna reprezentująca Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu. W tym roku 17 drużyn z 14 uczelni… »

Dywersyfikacja lekiem na kapryśny rynek

W otoczeniu podwyższonej zmienności na giełdach i wybuchających co chwilę geopolitycznych ogniskach zapalnych najlepszą receptą na zysk jest zróżnicowanie portfela W otoczeniu podwyższonej zmienności na giełdach i wybuchających co… »

BEZPIECZNA EUROPA: W 2016 r. najbezpieczniejszym miejscem będą europejskie rynki dłużne wspierane przez Europejski Bank Centralny — uważa Bartosz Pawłowski, gość CFA Investment Summit. (fot. Marek Wiśniewski) Następny Lehman będzie w Azji

BEZPIECZNA EUROPA: W 2016 r. najbezpieczniejszym miejscem będą europejskie rynki dłużne wspierane przez Europejski Bank Centralny — uważa Bartosz Pawłowski, gość CFA Investment Summit. (fot. Marek Wiśniewski) Jeżeli na świecie dojdzie… »

CZARNY PR SZKODZI RYNKOWI:

Nad wizerunkiem i perspektywami sektora finansowego zastanawiali się: (od lewej) Andrzej Sławiński, dyrektor Instytutu Ekonomicznego NBP, Wiesław Rozłucki, prezes Rady GPW, Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, Artur Szeski, dyrektor w Fitch Ratings, oraz jako moderator Krzysztof Jajuga, prezes CFA Society Poland.
(fot. Marek Wiśniewski) Czas odkłamać mity o branży finansowej

CZARNY PR SZKODZI RYNKOWI: Nad wizerunkiem i perspektywami sektora finansowego zastanawiali się: (od lewej) Andrzej Sławiński, dyrektor Instytutu Ekonomicznego NBP, Wiesław Rozłucki, prezes Rady GPW, Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków… »

Banki będą mniej rentowne, ale bezpieczniejsze

Wzrost siły przetargowej klientów, bardziej rygorystyczne regulacje, ryzyko wprowadzenia podatku bankowego i niskie stopy procentowe Wzrost siły przetargowej klientów, bardziej rygorystyczne regulacje, ryzyko wprowadzenia podatku bankowego i niskie stopy… »

Zanim coś zrobisz, spytaj mamę – czym jest etyka wg Instytutów CIMA i CFA

15 września w Pałacu Sobańskich odbyło się pierwsze z serii spotkań NetworKings – inicjatywy Instytutu CIMA, specjalizującego się w kształceniu specjalistów ds. rachunkowości zarządczej, i Instytutu CFA, przyznającego międzynarodową… »

Prof. Krzysztof Jajuga, prezes CFA Poland, na temat deregulacji

Ostrożnie podchodziłbym do możliwości otrzymywania tytułu doradcy inwestycyjnego i maklera bez zdawania odpowiednich, zunifikowanych egzaminów. Rodzime uczelnie, których ukończenie miałoby upoważniać do posługiwania się takimi tytułami, prezentują bardzo zróżnicowany… »

2D Boxshot Wizard v1.1 CD Projekt ma jeszcze wiele do udowodnienia

Sukces trzeciej części „Wiedźmina” potwierdza potencjał firmy, który w kursie został już jednak w znacznej części zdyskontowany Akcje spółki, która zasłynęła grą na podstawie powieści Andrzeja Sapkowskiego, to obecnie… »

6 Ways How Bitcoin Will Disrupt Finance Industry

There’s a lot of hype about Bitcoin and Blockchain Technology in recent months. Whereas most of mainstream business threat this technology as virtual currency for geeks or tulip mania… »

CFA Society Poland o projekcie dobrych praktyk spółek giełdowych

CFA Society Poland przekazało w dniu 28 lutego 2015 roku, w odpowiedzi na zapytanie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie,  dokument stanowiący opinię w sprawie projektu nowego zbioru „Dobrych Praktyk… »

11046948_10206241638104666_1769146409115393516_n Młodzi analitycy na tropie Wiedźmina

Studenci z Akademii Leona Koźmińskiego najlepiej przeanalizowali spółkę CD Projekt i wygrali etap krajowych konkursu dla młodych analityków organizowanego przez stowarzyszenie CFA. Kolejny konkurs dla młodych analityków organizowany przez… »

RYNKI_WSCHODZACE_8_WM Byk kontra niedźwiedź na rynkach wschodzących

Na promocyjne zakupy warto udać się do Brazylii. Lepiej natomiast omijać szerokim łukiem Rosję i Turcję. W Polsce może być nudno. I dobrze. Najbliższe kwartały będą dla gospodarek wschodzących… »