Od zrozumienia mechanizmów otaczającego nas świata po wysokie standardy etyczne

CFAdlaczego_slider08-art

Im dłużej zajmuję się finansami, tym większy niedosyt wiedzy z tej dziedziny posiadam — mówi nam Milena Olszewska CFA, ACCA, Ekspert ds. Wycen i Analizy Finansowej w ramach naszej akcji redakcyjnej #CFAdlaczego.

Najbardziej w finansach fascynuje mnie
Ich różnorodność i powiązanie zarówno z naukami ścisłymi, jak i humanistycznymi. Finanse dają nam prawie nieograniczone możliwości rozwoju. Nowe kierunki naszych zainteresowań to nic innego, jak przestrzeń dla nowych pomysłów, badań bądź rodzących się hipotez, w które z ciekawością można się zagłębić i dyskutować na ich temat. Co ważne, finanse to jeden z najważniejszych elementów otaczającego nas świata, a dzięki wiedzy na ich temat jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć jego mechanizmy. Wiedza z takiej dziedziny jak finanse jest przydatna i użyteczna w codziennych wyzwaniach.

W swojej karierze bardzo cenię sobie…
Możliwość wpływu na otaczającą mnie rzeczywistość. Będąc analitykiem akcji, wydawałam raporty i rekomendacje, które były jednym z czynników przyczyniających się do wzrostu lub spadku kursów akcji największych spółek giełdowych w naszym regionie. Obecnie zajmuję się doradztwem. Ponieważ w dużej mierze współpracuję ze spółkami giełdowymi, mogę na bieżąco obserwować wpływ efektów mojej pracy na kurs akcji tych spółek, a to jest bardzo motywujące.

Moja profesja polega na…
Wspieraniu zarządów w budowaniu wartości firm, którymi kierują. Doradzam zarządom przy podejmowaniu strategicznych decyzji, wspieram przy rozwijaniu relacji inwestorskich oraz pomagam usprawniać systemy do sprawozdawczości i kontrolingu. Dużą wagę przywiązuję do efektywnej komunikacji zarządów z uczestnikami rynku kapitałowego, stawiając akcenty na wysokiej jakości materiały finansowe w postaci prezentacji kwartalnych, equity story, raportów okresowych, jak i na  częste spotkania. Mam też przyjemność prowadzić szkolenia m.in. z zakresu wycen, analizy finansowej czy storytellingu.

Najbardziej szanuję u innych profesjonalistów…
wiedzę, umiejętność krytycznego myślenia, wychwytywania trendów i szybkiego uczenia się, pomysłowość, otwartość, jak również poczucie humoru. Bardzo cenię sobie również osoby, dla których etyka stanowi istotny czynnik wpływający na podejmowane decyzje.

Gdybym nie była finansistą, zostałabym…
finansistą. Czym dłużej zajmuję się finansami, tym większy niedosyt wiedzy z tej dziedziny posiadam. Bardzo podoba mi się to, iż dzięki mojej pracy mam możliwość nie tylko poznania, zrozumienia i odwiedzenia interesujących przedsiębiorstw z różnych sektorów, ale również mam kontakt z osobami z wielu krajów i kultur.

Jakie obszary funkcjonowania warto naprawić, aby podnieść standardy etyczne świata finansów?
Moim zdaniem ważne jest, aby dyskusja na tematy etyczne była stale obecna na rynku kapitałowym i w finansach. Warto rozmawiać o swoich doświadczeniach, wymieniać opinie w kwestiach etycznych, które moim zdaniem nie zawsze są zero-jedynkowe, jak i premiować pozytywne postawy.

CFA to tytuł, który otwiera wiele perspektyw zawodowych, ponieważ
Jest rozpoznawalny i szanowany na arenie międzynarodowej. Wymaga on od kandydatów nie tylko szerokiej wiedzy z finansów, ale również stawia im do spełnienia wysokie standardy etyczne.

Będąc częścią społeczności CFA, zyskuję
Dostęp do osób, które posiadają podobne do mnie zainteresowania, które mnie inspirują do działania, ale także wspierają. Częste spotkania i konferencje pozwalają mi nie tylko poszerzyć wiedzę, ale również poznać osoby, których inaczej nie miałabym szansy spotkać.

Dzięki egzaminom CFA
Których zdawanie rozpoczęłam jeszcze na studiach, ugruntowałam moją wiedzę z zakresu finansów. Tematy poruszane na egzaminach, zadania i case studies zawarte w książkach rekomendowanych do egzaminu bardzo pomogły mi w pierwszych latach mojej kariery analityka akcji.

Jakub Jański

Jakub Jański

Czytaj także:

Ethicschallenge2018_v03 Ocenie etycznej można i należy poddawać każdą działalność człowieka

Ocenie etycznej można i należy poddawać każdą działalność człowieka. Inwestycje finansowe nie są tu żadnym wyjątkiem – mówi Marcin Pachucki, wiceprzewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. Wywiad z Panem Marcinem Pachuckim,… »

CFAdlaczego_slider08-art Od zrozumienia mechanizmów otaczającego nas świata po wysokie standardy etyczne

Im dłużej zajmuję się finansami, tym większy niedosyt wiedzy z tej dziedziny posiadam — mówi nam Milena Olszewska CFA, ACCA, Ekspert ds. Wycen i Analizy Finansowej w ramach naszej… »

Tomasz-Ochrymowicz_CFAbloguje-01 CFA Institute Research Challenge: Ważny krok w karierze zawodowej młodego człowieka

Z Tomaszem Ochrymowiczem∗, posiadaczem tytułu CFA, rozmawiamy o CFA Institute Research Challenge – konkursie, którego kolejna edycja właśnie wystartowała. „Research Challenge wymaga z pewnością sporego zaangażowania i czasu. Nie można się do… »

Warsaw-center-free-license-CC0_the-future-of-fintech-CFAbloguje Efekt FinTech. Na jakie zmiany powinniśmy się przygotować?

Fot. Skitterphoto (CC0 License; Pexels.com) Na przełomie kilku ostatnich lat FinTech przykuł uwagę całej branży finansowej. Kiedy po raz pierwszy sięgnąłem po tę tematykę dwa lata temu, dyskusja ewoluowała… »

CFAdlaczego_slider06-art Moja praca często wymaga wypracowania autorskich rozwiązań

Do wypełnienia kwestionariusza zaprosiliśmy Marikę Lach, CFA, pracującą w  Ministerstwie Finansów, w Departamencie Długu Publicznego. Najbardziej w finansach fascynuje mnie… To, że jest to bardzo dynamiczna branża. Rynki finansowe wciąż się… »

CFAdlaczego_slider04-art Lubię wpływać na otaczającą mnie rzeczywistość

Piotr Smoleń, CEO & Managing Partner w Data Ventures, CFA charterholder od 2013 roku, wypełnia nasz kwestionariusz.   Najbardziej w finansach fascynuje mnie… Przełożenie liczb i decyzji finansowych na… »

CFAdlaczego_slider02-art Najbardziej u moich kolegów z branży szanuję pasję oraz zasady fair play

Kwestionariusz Prousta w CFA Society Poland? A jednak. Ta popularna na przełomie XIX w. i XX w. słowna gra towarzyska zagościła na łamach największych periodyków na świecie, a najbardziej… »

CFAwomeninfinance_slider04-art Różnorodność wiąże się wyższymi standardami etycznymi

Branża inwestycyjna styka się z problemem braku reprezentacji kobiet w finansach już na samym początku – na uczelniach w kierunku inwestycyjnym zmierzają studenci, nie – studentki, co widać również… »

CFAwomeninfinance_slider02_art-jpg-02 Możemy być dla siebie nawzajem inspiracją

Czy świat biznesu jest już gotowy na kobiety? I czy kobiety chcą zmieniać biznes? A może płeć nie ma w ogóle znaczenia? O budowaniu pewności siebie, poszukiwaniu własnej drogi… »

Znamy zwycięzcę CFA Research Challenge 2016

3 marca na Giełdzie Papierów Wartościowych odbył się finał lokalny międzynarodowego konkursu CFAI Research Challenge. Zwycięzcą tegorocznej edycji jest drużyna reprezentująca Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu. W tym roku 17 drużyn z 14 uczelni… »

Dywersyfikacja lekiem na kapryśny rynek

W otoczeniu podwyższonej zmienności na giełdach i wybuchających co chwilę geopolitycznych ogniskach zapalnych najlepszą receptą na zysk jest zróżnicowanie portfela W otoczeniu podwyższonej zmienności na giełdach i wybuchających co… »

BEZPIECZNA EUROPA: W 2016 r. najbezpieczniejszym miejscem będą europejskie rynki dłużne wspierane przez Europejski Bank Centralny — uważa Bartosz Pawłowski, gość CFA Investment Summit. (fot. Marek Wiśniewski) Następny Lehman będzie w Azji

BEZPIECZNA EUROPA: W 2016 r. najbezpieczniejszym miejscem będą europejskie rynki dłużne wspierane przez Europejski Bank Centralny — uważa Bartosz Pawłowski, gość CFA Investment Summit. (fot. Marek Wiśniewski) Jeżeli na świecie dojdzie… »

CZARNY PR SZKODZI RYNKOWI:

Nad wizerunkiem i perspektywami sektora finansowego zastanawiali się: (od lewej) Andrzej Sławiński, dyrektor Instytutu Ekonomicznego NBP, Wiesław Rozłucki, prezes Rady GPW, Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, Artur Szeski, dyrektor w Fitch Ratings, oraz jako moderator Krzysztof Jajuga, prezes CFA Society Poland.
(fot. Marek Wiśniewski) Czas odkłamać mity o branży finansowej

CZARNY PR SZKODZI RYNKOWI: Nad wizerunkiem i perspektywami sektora finansowego zastanawiali się: (od lewej) Andrzej Sławiński, dyrektor Instytutu Ekonomicznego NBP, Wiesław Rozłucki, prezes Rady GPW, Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków… »

Banki będą mniej rentowne, ale bezpieczniejsze

Wzrost siły przetargowej klientów, bardziej rygorystyczne regulacje, ryzyko wprowadzenia podatku bankowego i niskie stopy procentowe Wzrost siły przetargowej klientów, bardziej rygorystyczne regulacje, ryzyko wprowadzenia podatku bankowego i niskie stopy… »

Zanim coś zrobisz, spytaj mamę – czym jest etyka wg Instytutów CIMA i CFA

15 września w Pałacu Sobańskich odbyło się pierwsze z serii spotkań NetworKings – inicjatywy Instytutu CIMA, specjalizującego się w kształceniu specjalistów ds. rachunkowości zarządczej, i Instytutu CFA, przyznającego międzynarodową… »

Prof. Krzysztof Jajuga, prezes CFA Poland, na temat deregulacji

Ostrożnie podchodziłbym do możliwości otrzymywania tytułu doradcy inwestycyjnego i maklera bez zdawania odpowiednich, zunifikowanych egzaminów. Rodzime uczelnie, których ukończenie miałoby upoważniać do posługiwania się takimi tytułami, prezentują bardzo zróżnicowany… »

2D Boxshot Wizard v1.1 CD Projekt ma jeszcze wiele do udowodnienia

Sukces trzeciej części „Wiedźmina” potwierdza potencjał firmy, który w kursie został już jednak w znacznej części zdyskontowany Akcje spółki, która zasłynęła grą na podstawie powieści Andrzeja Sapkowskiego, to obecnie… »

6 Ways How Bitcoin Will Disrupt Finance Industry

There’s a lot of hype about Bitcoin and Blockchain Technology in recent months. Whereas most of mainstream business threat this technology as virtual currency for geeks or tulip mania… »

CFA Society Poland o projekcie dobrych praktyk spółek giełdowych

CFA Society Poland przekazało w dniu 28 lutego 2015 roku, w odpowiedzi na zapytanie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie,  dokument stanowiący opinię w sprawie projektu nowego zbioru „Dobrych Praktyk… »

11046948_10206241638104666_1769146409115393516_n Młodzi analitycy na tropie Wiedźmina

Studenci z Akademii Leona Koźmińskiego najlepiej przeanalizowali spółkę CD Projekt i wygrali etap krajowych konkursu dla młodych analityków organizowanego przez stowarzyszenie CFA. Kolejny konkurs dla młodych analityków organizowany przez… »

RYNKI_WSCHODZACE_8_WM Byk kontra niedźwiedź na rynkach wschodzących

Na promocyjne zakupy warto udać się do Brazylii. Lepiej natomiast omijać szerokim łukiem Rosję i Turcję. W Polsce może być nudno. I dobrze. Najbliższe kwartały będą dla gospodarek wschodzących… »